ΑμεΑ

Σούπερ Διαμαντής

Με δυο κύπελλα επιστρέφει ο Στέφανος Διαμαντής από το διεθνές τουρνουά τένις με αμαξίδιο, Μπερ Σεβά στο Ισραήλ. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε την δεύτερη θέση στο μονό και την πρώτη στο διπλό.

του Αριστομένη Νικολόπουλου

Ο Έλληνας πρωταθλητής, στο σημερινό τελικό έχασε από τον Ισραηλινό Άνταμ Μπερντιτσέφσκι με 2-0 σετ (5-7,2-6) ενώ στο διπλό με συμπαίκτη τον Μπερντιτσέφσκι κατέκτησαν την πρώτη θέση.
Αυτός ήταν ο πρώτος αγώνας για τον 27χρονο αθλητή από την Καρδίτσα και έστειλε το μήνυμα ότι σύντομα θα βρίσκεται στις πρώτες θέσεις της παγκόσμιας κατάταξης καθώς μετά από αυτό το τουρνουά θα βρεθεί για πρώτη φορά ανάμεσα στους 90 πρώτους αθλητές συνεχίζοντας την ανοδική του πορεία προς την κορυφή.
Ο Στέφανος επιστρέφει στην Ελλάδα και αύριο θα συμμετάσχει στο πανελλήνιο πρωτάθλημα τένις που θα πραγματοποιηθεί στην Θήβα. Αυτοί οι αγώνες θα είναι ένα καλό διήμερο προετοιμασίας για την Εθνική ομάδα καθώς στο πανελλήνιο πρωτάθλημα θα λάβουν οι αθλητες του Εθνικού αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος, Στέφανος Διαμαντής (Φαέθων), Γιώργος Λαζαρίδης (Ήφαιστος Πάτρας), Επαμεινώνδας Σταμάτης (Ήφαιστος Πάτρας) και ο μικρός της ομάδας ο 16 χρόνος Ραφαήλ Πατρωνίδης (Φαέθων). Αυτή θα είναι η τρίτη διοργάνωση πρωταθλήματος για αυτό το εντυπωσιακό Παραολυμπιακό αγώνισμα. Υποστηρικτής της διοργάνωσης είναι ο δημοτικός οργανισμός Θήβας, που έχει αναλάβει τη φιλοξενία των αποστολών, ενώ τα δημοτικά γήπεδα Κοντίτου, όπου θα πραγματοποιηθούν οι αγώνες, διατίθενται στην ΕΑΟΜ-ΑμεΑ από τον Όμιλο Αντισφαίρισης Θήβας.
Οι αγώνες των ομίλων θα ξεκινήσουν το Σάββατο, ενώ την επόμενη θα γίνουν τα ημιτελικά, το πρόγραμμα έχει ως εξής: