Σούπερ εμφάνιση ο Μέρλος με όριο για το παγκόσμιο!

Στην πρώτη του χρονιά στο NCAA ο Αντώνης Μέρλος συμμετείχε στον τελικό του NCAA με την ομάδα του Τζόρτζα και τα πήγε περίφημα.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, υπό την καθοδήγηση του Πέτρου Κυπριανού κατάφερε να ολοκληρώσει τον τελικό του ύψους στο Γιουτζίν του Όρεγκον στην 5η θέση που είναι εξαιρετικό πλασάρισμα, ιδίως για πρωτοετή. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι σε έναν τόσο σπουδαίο αγώνα κατάφερε και έπιασε το όριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων που θα διεξαχθεό τον Ιούλιο στο Τάμπερε της Φινλανδίας.
Ο 19χρονος αθλήτής που έχει ατομικό ρεκόρ 2.20μ. πέρασε το 2.18μ. που είναι το όριο και έκλεισε θέση στην ΕΘνική ομάδα. Ο Μέρλος ξεκίνησε τον αγώνα από το 2.08μ. το οποίο πέρασε με την πρώτη και συνέχισε στο 2.13μ. (με τη 2η) και το 2.18μ. το οποίο πέρασε με τη δεύτερη προσπάθεια του. Στην συνέχεια επιχείρησενα κάνει και ατομικό ρεκόρ περνώντας το 2.21μ. όμως δεν τα κατάφερε.
Νικητής του αγώνα ήταν ο απίθανος Ινδός Τιτζάσουιν Σάνκαρ που ήταν ο μοναδικός που κατάφερε να περάσει το 2.24μ. Στη δεύτερη θέση ακολούθησε ο Σέλμπι Μακγιούεν με 2.21μ. όσο και ο συναθλητής του Μέρλου στο Τζόρτζια, Κίνον Λέιν που ήταν τρίτος.