ΜΠΑΣΚΕΤ

Προ-Ολυμπιακό: Σούπερ Εθνική, τελικό με Τσεχία!

Παίζοντας τρομερό μπάσκετ στο προ-Ολυμπιακό της Βικτόρια στον Κανάδά, η Εθνική ομάδα μπάσκετ των ανδρών διέλυσε 83-61 την Τουρκία και τα ξημερώματα της Δευτέρας (02:05) θα διεκδικήσει κόντρα στην Τσεχία που έκανε την έκπληξη απέναντι στον Καναδά το Ολυμπιακό εισιτήριο.

Νικ Καλάθης, Κώστας Σλούκας και Γιαννούλης Λαρεντζάκης με τη συνδρομή του Γιώργου Παπαγιάννη και του Κώστα Μήτογλου, οδήγησαν την Εθνική σε μια μεγάλη νίκη με εξαιρετικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο.
Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο δεν ξεκίνησε καλά τον ημιτελικό του προ-Ολυμπιακού μένοντας στην πρώτη περίοδο πίσω στο σκορ με 22-8! Μούρκοι κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους και στη λήξη του ημιχρόνου με 34-27. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως άλλαξαν όλα.
Καλάθης και Σλούκας έδειξαν τις ικανότητές τους και μαζί με τους Παπαγιάννη, Μήτογλου έβαλαν την Ελλάδα μπροστά στο σκορ με 34-37 (23′) χάρη σε 0-10 στο ξεκίνημα. Οι παίκτες της Τουρκίας έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο την ώρα που διεθνείς μας είχαν βρει απίστευτο ρυθμό κι έτσι με καλάθι του Κασελάκη έγινε το 39-48 (28′). Ο Σενγκούν όμως «κουβάλησε» την ομάδα του στο κλείσιμο της τρίτης περιόδου και η Τουρκία έριξε την διαφορά (47-51).
Ο Κορκμάζ προσπάθησε να ξαναβάλει την Τουρκία σε θέση πρόκρισης μεε δύο δύσκολα σουτ τριών πόντων, αλλά η ελληνική ομάδα παρέμεινε ψύχραιμη. Χάρη στους Σλούκα, Καλάθη, Παπαγιάννη συνέχισε να βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι (66-55 πέντε λεπτά πριν από τη λήξη). Τα τρίποντα των Τούρκων δεν βρήκαν στόχο, η Ελλάδα παρέμεινε συγκεντρωμένη και έφτασε εύκολα στη νίκη με 81.63.

Στον τελικό για το Ολυμπιακό εισιτήριο, η Εθνική θα αντιμετωπίσει την Τσεχία που έκανε την έκπληξη και επικράτησε στην παράταση 103-101 επί του οικοδεσπότη Καναδά.

Δεκάλεπτα: 22-8, 34-27, 47-51, 63-81
Τουρκία (Ενέ): Οσμάν 4 (2/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ιλιασόβα 6 (2/8 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κορκμάζ 20 (6/15 σουτ, 4 τρίποντα), Μαχμούτογλου 7 (1/5 τρίποντα), Οζντεμίρογλου 2, Σανλί 2, Σενγκούν 12, Τουντσέρ 8 (2), Γουρτσεβέν 2
Ελλάδα (Πιτίνο): Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 18 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χρυσικόπουλος, Γιαννόπουλος 4 (1), Κασελάκης 2, Κατσίβελης, Καββαδάς 2, Λαρεντζάκης 14 (2), Μήτογλου 10 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 14 (6/6 δίποντα, 13 ριμπάουντ), Σλούκας 15 (2 τρίποντα, 9 ασίστ).