Σούπερ Φαραντάκης στο παγκόσμιο

Ο 20χρονος ποδηλάτης πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στην αντοχή νέων του παγκόσμιου πρωταθλήματος δρόμου στο Ρίτσμοντ των ΗΠΑ και τερμάτισε 29΄΄ πίσω από το νικητή καταλαμβάνοντας την 33η θέση.

του Στέφανου Σουλιώτη

Στην τρίτη του παρουσία σε παγκόσμιο πρωτάθλημα ο Στέλιος Φαραντάκης έδειξε πως διαθέτει τα φόντα για να πρωταγωνιστήσει στο μέλλον. Σε αντίθεση με άλλες ομάδες που συμμετείχαν με πέντε ή έξι αθλητές στον αγώνα, ο Φαραντάκης ήταν μόνος τους χωρίς βοήθεια. Παρ’ όλα αυτά με έξυπνη τακτική κατάφερε να κρατηθεί στο γκρουπ, να γλιτώσει τις πτώσεις που συνέβησαν στο τελευταίο γύρο και να περάσει τη γραμμή του τερματισμού με διαφορά μόλις 29΄΄ από το νικητή. Στον αγώνα συμμετείχαν 170 αθλητές και τερμάτισαν οι 130.
Παγκόσμιος πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Γάλλος Κέβιν Λεντανουά ο οποίος ολοκλήρωσε τη διαδρομή των 162,2χλμ. σε 3:54:45. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Ιταλός Σιμόνε Κονσόνι που τερμάτισε στον ίδιο χρόνο και το χάλκινο ο Γάλλος Άντονι Τουρζί (+00:02).
Ο αγώνας κρίθηκε στην τελευταία από τις δέκα στροφές. Η Ιταλία και η Γαλλία είχαν καλές τοποθετήσεις πριν φτάσουν στις τρεις αναβάσεις που οδηγούσαν στον τερματισμό. Μία πτώση Βέλγου ποδηλάτη στο τμήμα του πλακόστρωτου έσπασε το γκρουπ. Ο Λεντανουά κρατήθηκε στις ανηφόρες και μπόρεσε να πέρασε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού. Ο Κονσόνι παραδέχθηκε αργότερα πως δεν ένιωθε σιγουριά για να κάνει την επίθεσή του στον Γάλλο.
Στον αγώνα αντοχής νεανίδων νικήτρια αναδείχθηκε η Κλόι Ντάιγκερτ κάνοντας το νταμπλ καθώς λίγα 24ωρα νωρίτερα είχε πανηγυρίσει το χρυσό μετάλλιο στην ατομική χρονομέτρηση. Η Αμερικανίδα τερμάτισε τη διαδρομή των 64,9χλμ. σε 1:42:16. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε η συμπατριώτισσά της Έμμα Γουάιτ (+1:23) και την τρίτη η Πολωνή Ανιέσκα Σκάλνιακ (+1:28).
Το παγκόσμιο πρωτάθλημα συνεχίζεται σήμερα με την αντοχή εφήβων και γυναικών.