ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Σούπερ Φίλιππος στη Ρωσία!

Παρά τις πολλές απουσίες και το μακρύ ταξίδι, ο Φιλιππος Βέροιας σημείωσε πολύ μεγάλη νίκη εκτός έδρας για το τσάλεντζ καπ επί της Κράσνονταρ.

Η ομάδα της Βέροιας επικράτησε επί των Ρώσων 35-29 και σε περίπτωση που αύριο (18:00) καταφέρει να υπερασπιστεί τη διαφορά των τερμάτων και προκριθεί στην επόμενη φάση, θα αντιμετωπίσει την ομάδα της ΑΕΚ.
Όσον αφορά τον αγώνα με την Κράσνονταρ, στο πρώτο ημίχρονο οι Εώσοι είχαν το πάνω χέρι και έκλεισαν το ημίχρονο με 17-15. Η αντεπίθεση του Φιλίππου έγινε στην επανάληψη. Με πολύ καλές άμυνες και άνετα τέρματα στην επίθεση, οι παίκτες του Κώστα Τούτση γύρισαν το ματς, προηγήθηκαν με 20-22 στο 38’.
Οι Βεροιώτες όμως δεν σταμάτησαν εκεί, συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και πήραν προβάδισμα 22-27 στο 45’, 23-29 στο 49’ και 24-31 στο 52’. Οι παίκτες της Σκιφ προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά να μειώσουν αλλά ο Φίλιππος παρέμεινε ψύχραιμος και πήρε τη νίκη με 29-35.
Κράσνονταρ (Φρολόβ) Αρχιμπάσοφ, Μπλίζνοφ, Γκαράεβ, Κάρλοβ 3, Κασάτκιν, Κλούκο, Κοπόσοβ, Πασένοφ 2, Πτσενίκνικοφ 5, Σελούνκο, Σκουρίνσκλι 8, Σβιστούνοφ 5, Βολκόβ 3, Βολομπούιεφ 3, Βορομπέφ, Ζαμπολότιν.
Φίλιππος Βέροιας (Τούτσης) Ζλατάνος, Αλμπανίδης, Ανανιάδης, Αποστολίδης 1, Αρβανιτίδης, Χαραλαμπίδης, Δεληγιάννης 1, Δραγκόλας 2, Ευαγγελόπουλος, Μαστορογιάννης 7, Μιχαηλίδης 7, Παντελίδης, Παπαδόπουλος 4, Σανίκης 6, Βεσελίνοβιτς 7.