SOCHI 2014

Σούπερ Καλαράς

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε την παρουσία του στους 11ους χειμερινούς Παραολυμπιακούς Αγώνες του Σότσι, ο Μάκης Καλαράς. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατετάγη 22ος στο γιγαντιαίο σλάλομ.

του Σούλη Μέζου

Δύο μέρες πριν, ο Καλαράς ήταν άτυχος όταν είχε πτώση και δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την προσπάθεια του στο πολύ δύσκολο αγώνισμα τoυ αλπικού σκι. Σήμερα όμως τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Στην ακόμα πιο δύσκολη κατηγορία της γιγαντιαίας κατάβασης (sit ski), o Έλληνας Παραολυμπιονίκης τα πήγε περίφημα και με συνολική επίδοση 3:37.60 κατέλαβε την 22η θέση από τους συνολικά 46 συμμετέχοντες. Ο Καλαράς δεν ήθελε σε καμία περίπτωση να φύγει από το Σότσι δίχως να έχει μία ολοκληρωμένη προσπάθεια και τα κατάφερε σήμερα με τον καλύτερο τρόπο. Μεγάλη επιτυχία για έναν αθλητή που αποφάσισε από το 2010 και μετά να αφήσει τα θερινά αθλήματα για να στραφεί στα χειμερινά.
Το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα, κατέκτησε ο Ελβετός Κριστόφ Κουνζ με επίδοση 2:32.73. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο Νεοζηλανδός, Κόρεϊ Πίτερς έχοντας 2:33.20 και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Αυστριακός Ρόμαν Ραμπλ με επίδοση 2:33.31. Όλοι τους αθλητές που ασχολούνται χρόνια με το αγώνισμα.
Οι Παραολυμπιακοί Αγώνες, ολοκληρώνονται αύριο και ο Μάκης Καλαράς θα βρεθεί και πάλι στο Ολυμπιακό στάδιο κρατώντας ψηλά την ελληνική σημαία, ως ο μοναδικός εκπρόσωπος της χώρας μας στο Σότσι. Του αξίζουν πολλά συγχαρητήρια, καθώς τίμησε τα ελληνικά χρώματα όσο λίγοι Έλληνες αθλητές.