Σούπερ Μέρλος στην Τιφλίδα!

Πρώτο μετάλλιο για την ελληνική αποστολή στίβου στην Τιφλίδα, με τον Αντώνη Μέρλο να ισοφαρίζει το ατομικό του ρεκόρ στο άλμα εις ύψος με 2.06μ. και να κερδίζει την τρίτη θέση στο βάθρο των νικητών.

Ο αθλητής το ΑΟ Λουτρακίου πραγματοποίησε εξαιρετικά άλματα για την ηλικία του και έχοντας έγκυρες προσπάθειες με την πρώτη στα ύψη 1.90μ.-1.95μ.- 1.99μ.- 2.03μ. έφτασε μέχρι το 2.06μ. για να το περάσει με την τρίτη και να κερδίσει το χάλκινο μετάλλιο. Πρώτος νικητής στο αγώνισμα ήταν το φαβορί Ντμίτρο Νικίτν από την Ουκρανία ο οποίος κέρδισε τον αγώνα με άλμα στα 2.12μ. και δεύτερος ο Ιρλανδός Ράιαν Κάρθι στα 2.09μ. Στα υπόλοιπα αγωνίσματα η Μυρτώ Κασσωτάκη του Ελευθέριου Βενιζέλου με άλμα στα 3.40μ. πήρε το εισιτήριο στον τελικό του άλματος επί κοντώ και συνεχίζει στο ταξίδι για ακόμα περισσότερες διεθνείς αγωνιστικές εμπειρίες. Στο αγώνισμα των 400μ. η Ελλάδα είχε διπλή εκπροσώπηση με τους Γιώργο Λιούμπα του ΟΚΑ Καβάλας με χρόνο 50.06 ο οποίος κατέλαβε την ενδέκατη θέση στην συνολική κατάταξη και την Μαρία Αργυρού της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης η οποία έτρεξε την ίδια απόσταση σε 58.83 και βγήκε δέκατη ένατη. Οι δύο τελευταίοι αθλητές μπορεί να μην κέρδισαν την είσοδο του τελικού, ωστόσο πραγματοποίησαν αξιοπρεπείς εμφανίσεις κοντά στα ρεκόρ τους και ολοκλήρωσαν με αυτό τον τρόπο μια αθλητική σεζόν πλουσιότερη σε διεθνείς εμπειρίες.