Σούπερ Πανναξιακός, νίκησε τον Παναθηναϊκό

Στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής στην Α1 βόλεϊ των γυναικών, ο Πανναξιακός πήρε σπουδαία νίκη με 3-1 σετ επί του Παναθηναϊκού με τον Ολυμπιακό να επωφελείται και με νίκη επί της ΑΕΚ, κλείνοντας τον πρώτο γύρο ως πρωταθλητής χειμώνα.

Η ομάδα της Νάξου σημείωσε τη νίκη της αγωνιστικής υποχρεώνοντας τον Παναθηναϊκό σε ήττα και πλέον βρίσκεται στην τρίτη θέση, με τις πράσινες στη δεύτερη. Στον αγώνα, ο Πανναξιακός και πήρε το πρώτο σετ περίπατο με 25-13. Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός φάνηκε να αντιδρά και ακόμα και όταν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ο Πανναξιακός ήταν μπροστά με 16-12, οι «πράσινες» ροκάνισαν και έφτασαν στο 20-20 με την Παπαδοπούλου. Η Μερτέκη έκανε το 20-22, η Γάτση έχασε το σερβις για το 21-23 και οι φιλοξενούμενες έφτασαν με την Κωνσταντινίδου στην ισοφάριση με 23-25.
Στο τρίτο σετ, η ομάδα της Νάξου πίεσε εκ νέου τον Παναθηναϊκό, που προσπαθούσε να βρει σωστό σχήμα για να αντεπιτεθεί. Η Καρπουζά μπήκε στο 12-7 στη θέση της Κωνσταντινίδου, η Λαγουδάκη αντί της Πολ στο 15-8 και η Καββαδία αντί της Φιλντ στο 21-10. Η Τοτσίδου έβαζε δύσκολα στον ΠΑΟ από το σερβίς και κάπως έτσι έγινε το 2-1 με 25-10.
Με ψυχολογία μετά το 2-1 σετ, ο Πανναξιακός κατάφερε να κατακτήσει και το τέταρτο σετ αφού πήρε διαφορά (12-8, 19-11, 22-16) και έγραψε το 3-1 με 25-18.
Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ο Ολυμπιακός δεν αντιμετωπίσει πρόβλημα με την ΑΕΚ κερδίζοντας την 3-0, ενώ ο Αρης νίκησε 3-1 την Ελπίδα στους Αμπελόκηπους στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και παρέμεινε στις ψηλές θέσεις της βαθμολογίας, αντίθετα με τις γηπεδούχες που εξακολουθούν να βρίσκονται σε δύσκολη θέση.
Οι Μακεδόνες επικράτησαν με 3-1 της Ηλιούπολης και με την ολοκλήρωση του 1ου γύρου βρέθηκαν στην 7η θέση της βαθμολογίας και 6 βαθμούς μακριά από την επικίνδυνη ζώνη.
Επιστροφή στις νίκες για το Μαρκόπουλο που επικράτησε με 3-0 Αίαντα Ευόσμου στα Μεσόγεια ενώ ο ΑΟ Θήρας νίκησε τη Θέτιδα 3-1.

Πανναξιακός – Παναθηναϊκός 3-1
Τα σετ: 25-13, 23-25, 25-10,25-18
Πανναξιακός (Ρούσης) Φρέσκο, Πότοκαρ, Δρακουλίδου, Οικονομίδου, Τοτσίδου, Ζακχαίου, Κακουράτου –λ / Γάτση.
Παναθηναϊκός (Καζάζης) Χρυσομάλλη, Κωνσταντινίδου, Πολ, Μερτέκη, Ρίτσι, Φιλντ, Ρόγκα -λ /Παπαδοπούλου, Λαγουδάκη, Καρπουζά, Καββαδία.

Μακεδόνες – Ηλιούπολης 3-1
Τα σετ: 22-25, 25-19, 25-15, 25-21
Μακεδόνες (Σκουλικάρης) Σαγκάρντια, Δραγουμάνου, Τοάζι, Καραφουλλίδου, Σπανού, Πολυνοπούλου, Μυρίδου –λ / Βέλλιου/
ΓΣ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη) Γκλιγκόροβιτς, Γιοβάνη, Σπανού, Γκρέκα, Τσουμήτα, Μαλουσάρη, Μαθιουδάκη-λ / Κοκίου, Σαλούστρου, Ματσούκα.

Μαρκόπουλο – Αίαντας 3-0
Τα σετ: 25-17, 25-10, 25-18
Μαρκόπουλο (Νικολάκης) Δικαιούλια, Σόουζα, Μερκάντο, Κλέιν, Φακοπουλίδου, Διάλλα, Ιακωβίδου λ./, Νικολογιάννη.
Αίας (Ζωλασταθιάδης) Ξανθοπούλου, Ανδρονικίδου, Κλίβελαντ, Τζούριτς, Κλέπκου, Κούση Σωτήρογλου λ./, Αποστολίδου, Βλάχου, Αποστολίδου.

Ελπίδα Αμπελοκήπων – Άρης 1-3
Tα σετ: 20-25, 25-14, 19-25, 22-25

Ελπίδα (Χρυσομαλλίδης) Νώτη, Γουίλσον, Μ. Μπολέτου, Κ. Μπολέτου, Καλανταρίδου, Καλαντάτζε, Δάκου (λ) – Σουπιώνη (λ), Παπάζογλου, Καραμούτσα, Γεροβασιλείου, Μυλωνά, Καλαϊτζάκη.
Άρης (Σολκίδης) Καετάνο, Πεσόα, Αλεξάκου, Πήττα, Καραφουλίδου, Κις, Κελεσίδου (λ) – Γουγούση.