Σούπερ ο Ταμουρίδης

Μια ανάσα από το βάθρο βρέθηκε ο Γιάννης Ταμουρίδης στο πέμπτο ετάπ του Γύρου της Σερβίας. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε τέταρτος και διατηρήθηκε στην 21η θέση της γενικής κατάταξης.

του Στέφανου Σουλιώτη

Ο Ταμουρίδης πλασαρίστηκε για τρίτη φορά μέσα στη δεκάδα του Γύρου της Σερβίας καθώς είχε τερματίσει τέταρτος στο πρώτο ετάπ και έκτος την επόμενη ημέρα. Αφετηρία του πέμπτου ετάπ ήταν το Σοκομπάνια και τερματισμός μετά από 117,5χλμ. η Βρνιάτσκα Μπάνια. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με μαζικό σπριντ στο οποίο νικητής αναδείχθηκε ο Φίλιππο Φορτίν που κάλυψε τη διαδρομή σε δύο ώρες και 39 λεπτά. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Σιαρχέι Πάποκ και την τρίτη ο Ματέο Μαλουτσέλι. Στη γενική κατάταξη εξακολουθεί να προηγείται συναθλητής του Ταμουρίδη, Ματέιχ Μούγκερλι, ενώ στην κατάταξη των ομάδων πρώτη είναι η Synergy Baku. Ο Γύρος της Σερβίας ολοκληρώνεται την Κυριακή με το έκτο ετάπ. Οι αθλητές θα ξεκινήσουν από τη Βρνιάτσκα Μπάνια και μετά από 124χλμ. θα τερματίσουν στο Μλαντένοβατς.