Συγκλονιστική πρόκριση του Δούκα

Συγκλονιστική ανατροπή και πρόκριση για τον ΑΣΕ Δούκα στους 16 του τσάλεντζ καπ, ο οποίος ανέτρεψε το 27-21 του πρώτου αγώνα με τον ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ, επικρατώντας 24-16.

Η συγκεκριμένη νίκη, είναι από τις μεγαλύτερες στην ιστορία της ομάδας των εκπαιδευτηρίων, η οποία είχε σε εντυπωσιακή μέρα τον τερματοφύλακα Δημήτρη Μπραουδάκη ο οποίος είχε 18 επεμβάσεις (σε 32 σου) με ποσοστό 60% ενώ στην επίθεση ο Στάθης Ζαμπούνης σημείωσε οκτώ τέρματα.
Το πρώτο ημίχρονο ο Δούκας ήταν κυρίαρχος, παίζοντας εξαιρετική άμυνα με μπροστάρη τον Δημήτρη Μπραουδάκη να έχει 8 επεμβάσεις και ποσοστό κοντά στο 60%. Η άμυνα του Δούκα κράτησε χωρίς γκολ τον ΙΕΚ ΞΥΝΗ στα πρώτα 13 λεπτά του αγώνα με τον Αλβανό να σκοράρει στο 13:08, μειώνοντας σε 3-1! Επιθετικά για την ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» ξεχώρισε ο Ζαμπούνης που είχε τέσσερα τέρματα, ένα εκ των οποίων εντυπωσιακό από την περιφέρεια.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δούκας έφτασε γρήγορα στο +7 (13-6) με τον Αποστολίδη, ενώ όσο περνούσε η ώρα η διαφορά μεγάλωνε, φτάνοντας ακόμα στα 9 τέρματα (18-9) στο 45:15.
Ο ΔΙΚΕΑΣ μείωσε σε 19-13 στο 52’ με τον Αλβανό, αλλά γρήγορα η ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» ανέκτησε και πάλι διαφορά 8 γκολ (23-15) με τον Ζαμπούνη στο 57’ και «καθάρισε» την πρόκριση, αφού λόγω περισσοτέρων εκτός έδρας γκολ, του αρκούσε διαφορά 6 τερμάτων.
Τα πεντάλεπτα 1-0, 1-0, 4-1, 5-2, 8-5, 11-6 (ημχ.), 13-6, 15-8, 17-9, 19-11, 21-13, 24-16
ΑΣΕ Δούκας (Κρανάκης) Ζαλώνης, Μωραϊτης 3, Ζαμπούνης 8, Μανουσέλης, Βελαώρας, Μπραουδάκης, Αποστολίδης 2, Μπάρμπας, Ντούνης 1, Πάνου, Μπάγιος 3, Αντωνόπουλος, Νταρσουλάντ 2, Αραπακόπουλος 2, Κυρκίτσος, Μυλωνάς 3
ΔΙΚΕΑΣ (Ιατρούδης) Τσακνής, Κωστακίδης, Καραμπουρνιώτης, Λαδάκης, Αργυράκης, Γκέρτσος, Μελετάκος, Κανδύλας 1, Αλβανός 6, Παπαδιονυσίου 3, Παπακυπριανού 2, Τσιλιμπάρης, Ξαγοράρης, Λιόλιος, Χάλαρης, Κεδέρης 4.
Δίλεπτα 3-3 Πέναλτι 3/4-4/6