ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Συγκλονιστική αναμέτρηση

Η 12η αγωνιστική της χάντμπολ πρέμιερ, ήταν η αγωνιστική των συγκλονιστικών αναμετρήσεων. Μία τέτοια ήταν και η τελευταία, ανάμεσα στον Πανελλήνιο και τον Δούκα που αναδείχθηκαν ισόπαλοι 20-20.

O αγώνας ξεκίνησε με τον Πανελλήνιο να προηγήθηκε 5-2 (11:21), και 7-5 (21:52) με τον Δούκα να ισοφαρίζει 7-7 με τον Μπάγιο και να περνάει για πρώτη φορά μπροστά στο 28:23 (8-9). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 9-9 με τον Στούμπη να πετυχαίνει γκολ δευτερόλεπτα πριν το τέλος.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δούκας προηγήθηκε με +2 (9-11), ο Πανελλήνιος αντέδρασε και προηγήθηκε 12-11 με τον Παπαπούλιο στο 37΄και από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ- γκολ.
Στο 54:35 ο Μάτοβιτς έβαλε μπροστά (18-17) τον Πανελλήνιο και στην επόμενη φάση οι γηπεδούχοι έμειναν με τέσσερις παίκτες γηπέδου, λόγω δίλεπτων αποβολών που δέχθηκαν Χαντέλης (πέναλτι) και Τζανακάκης (για διαμαρτυρία). Ο Μισαηλίδης ισοφάρισε από τα 7 μέτρα σε 18-18 (54:53), αλλά ο Δούκας παρά το αριθμητικό του πλεονέκτημα δέχθηκε τέρμα με τον Κρητικό να κλέβει και να τελειώνει ιδανικά για το 19-18 (55:48). Στην επόμενη φάση ο Βασιλόπουλος έκανε σκληρό φάουλ στον Μισαηλίδη και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη, αφήνοντας την ομάδα του για κάποια δευτερόλεπτα με τρεις παίκτες γηπέδου!
Ο Μπάγιος ισοφάρισε σε 19-19 στο 56:14, αλλά οι «Ολυμπιονίκες» βρήκαν πάλι την λύση στην επίθεση από τον Κρητικό (20-19) στο 58:00 με τον Μισαηλίδη να κάνει το τελικό 20-20, λίγα δευτερόλεπτα αργότερα.
Στο τελευταίο λεπτό οι δύο ομάδες έχασαν από μία επίθεση και μαζί την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη.
Πεντάλεπτα 2-1, 4-2, 5-4, 6-5, 7-7, 9-9 (ημχ.), 10-11, 12-13, 14-13, 15-15, 18-18, 20-20.
Πανελλήνιος (Ζαραβίνας) Τζανακάκης, Παπαπούλιος 1, Κρητικός 4, Στούμπης 4, Χιωτέλης, Μάτοβιτς 6, Μπαρίκος, Χειβιδόπουλος, Βλαχοθανάσης, Διάρας, Καραστέργιος, Τζάνος, Τσεύλικος, Χαντέλης 1, Βασιλόπουλος, Παπαδιονυσίου 4.
ΑΣΕ Δούκα (Κρανάκης) Κυρκίτσος, Τζανιδάκης, Τόμπρος, Αϊβαλιώτης 2, Χατσατουριάν, Μανουσέλης, Σαμαράς, Μπραουδάκης, Μωραϊτης, Μισαηλίδης 8, Ντούνης 2, Μπάγιος 5, Μαγκαφουράκης, Αραπακόπουλος 3, Αντωνόπουλος, Τριανταφυλλίδης 1.
Κόκκινη 55:59 Βασιλόπουλος (για επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο) Δίλεπτες 7-4 Πέναλτι 3/3-5/5.