Συνέχισε τις καλές κούρσες ο Βαζαίος

Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε άλλη μία πολύ καλή μέρα στο πανεπιστημιακό πρωτάθλημα BUCS της Βρετανίας και σημειώνοντας μία νίκη και μία 2η θέση, μπαίνει πλέον στην τελική ευθεία για το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Μελβούρνης.

Όπως χθες έτσι και σήμερα, ο Ανδρέας Βαζαίος αγωνίστηκε σε δύο τελικούς και δεν απουσίασε από το βάθρο των νικητών. Στα 200μ πεταλούδα, ο αθλητής του Λάφμπορο ήταν ταχύτερος από όλους, αναπτύσσοντας μια διαφορά περισσότερη από αυτή του ενός σώματος από τον δεύτερο και τερμάτισε πρώτος με 1:53.40 (έχει 1:50.23), την ταχύτερη επίδοση στην Ελλάδα για το 2022 (25άρα πισίνα). Στο 50άρι πεταλούδα ήταν δεύτερος πίσω από τον Λούι Φρέιζερ με χρόνο 23.00 (έχει 22.83), έναντι του 22.94 του νικητή. Στόχος του Βαζαίου ήταν να μπει ξανά σε αγωνιστικό ρυθμό μετά από μία περίοδο εντατικών προπονήσεων, έτσι ώστε στην Μελβούρνη να βρίσκεται στην καλύτερη δυνατή κατάσταση και να κολυμπήσει σε ακόμα καλύτερους χρόνους.