ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε ο Ντούσκος

Στην πρώτη του κούρσα από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, ο Στέφανος Ντούσκος ήταν ο νικητής, στην πρεμιέρα της ρεγκάτας στο Πιεντιλούκο που γίνεται στη μνήμη του Πάολο Ν’ Αλότζα.

Ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο στα σκιφ, ήταν ο πιο γρήγορος στην πρώτη προκριματική σειρά, ολοκληρώνοντας σε 8:32.00 δίχως να πιεστεί ιδιαίτερα για να πάρει την απευθείας πρόκριση στον τελικό με τον Ρουμάνο Τσιρούτα Μιχάι να είναι ο ταχύτερος των προκριματικών κάνοντας 8:09.25.
Απευθείας πρόκριση στον τελικό και για τη δίκωπο των εφήβων καθώς οι Βασίλης Κωστούλας και Δημήτρης Κούτρας ολοκλήρωσαν στην 3η θέση την προκριματική σειρά και προκρίθηκαν έχοντας την καλύτερη επίδοση (8:09.87) εκτός των δύο πρώτων από κάθε σειρά.

Δυο κούρσες σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα έκαναν με το διπλο σκιφ οι Ευαγγελία Αναστασιάδου, Ζωή Φίτσιου Στην πρώτη στη βαριά κατηγορία κατέλαβαν την 3η θέση και στην δεύτερη στην ελαφριά την 2η.

Από κει και πέρα, την 1η θέση στην 1η προκριματική σειρά του σκιφ νεανιδων κατέκτησε η Κατερίνα Γκόγκου (9:47.90) και εξασφάλισε την παρουσία της στη συνέχεια της διοργάνωσης και μάλιστα σε πολύ καλή διαδρομή.
Ακόμα μια πρωτιά, στα προκριματικά του διπλού σκιφ νεανίδων οι Σοφία Δαλίδου, Στέλλα Νάτσιουλα ολοκλήρωσαν σε 8:43.30 και συνεχίζουν έχοντας κερδίσει μια καλή σειρά για τη συνέχεια. Το ίδιο ισχύει και στη δίκωπο νεανίδων με τις Ιωάννα Ασβεστά και Ελβίρα Αργυράκη να ολοκληρώνουν πρώτες την προκριματική τους σειρά σε 9:20.84 και συνεχίζουν με πλεονέκτημα στους αγώνες.
Δεύτερη θέση για Απόστολο Λυκομήτρο και Λεωνίδα Κοπίδη στο διπλό σκιφ εφήβων με 7:55.62 και καλό πλασάρισμα για τη συνέχεια.
Ο Δημήτρης Παπάζογλου ήταν 3ος στο σκιφ εφήβων με 8:23.57 και προκρίθηκε με επίδοση.

Την 4η θέση κατέλαβαν οι Στεφανος Καπάκογλου, Γιαννης Καλανδαριδης στα προκριματικά της δίκωπου των ανδρών ενώ την 5η θέση στη σειρά τους στο ίδιο αγώνισμα κατέλαβαν οι Παύλος Φαΐτας, Ζησης Μπουκουβάλας.

Στην 3η θέση του προκριματικού του διπλού σκιφ γυναικών τερμάτισαν οι Μιλένα Κοντού, Ευαγγελία Φράγκου, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Αντώνης Παπακωνσταντίνου, Θανάσης Παλαιοπάνος που πήραν τη 2η θέση στον προκριματικό του διπλού σκιφ ανδρών.

Στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών οι Στρατός Τριανταφύλλου, Πέτρος Γκαϊδατζής στην πρώτη τους προκριματική κούρσα τερμάτισαν στην 3η θέση και συνεχίζουν.