Συνεχίζει τις νίκες ο Ολυμπιακός στις γυναίκες

Ακόμα ένα ντέρμπι πρόσθεσε ο Ολυμπιακός στο ενεργητικό του, καθώς επικράτησε ξανά επί της Βουλιαγμένης, στη δεύτερη φάση του περίεργου πρωταθλήματος της Α1 πόλο των γυναικών.

Στην πρώτη περίοδο σημειώθηκαν 7 τέρματα με το επιμέρους 4-3 υπέρ του Ολυμπιακού και τις «ερυθρόλευκες» να έχουν τον έλεγχο. Στο δεύτερο οκτάλεπτο, με τα γκολ από τις Γιάσμιν Σμιτ, Ελευθερία Πλευρίτου και Αλεξάνδρα Ασημάκη η ομάδα του Χάρη Παυλίδη έφτασε στο 7-4. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» χαλάρωσαν προσωρινά, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο ΝΟ Βουλιαγμενης. και με ένα επιμέρους 3-0 στο 4ο οκτάλεπτο ισοφάρισε σε 8-8. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση και ήρθε από την Ρομπέρτα Μπιανκόνι, η οποία σημείωσε το 9-8, πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Ακολούθησε ένα πολύ ωραίο γκολ της Αλεξάνδρας Ασημάκη, με το οποίο ο Ολυμπιακός «κλείδωσε» ουσιαστικά τη νίκη αφού στα επόμενα λεπτά δεν άλαξε κάτι ουσιαστικό και παρέμεινε το 10-8!
Το δεύτερο ματς με την Βουλιαγμένη θα πραγματοποιηθεί το ερχόμενο Σάββατο (4/2) στο Κoλυμβητήριο του Λαιμού και αν χρειαστεί 3ο ματς θα διεξαχθεί στις 11 Φεβρουαρίου στο «Π. Καπαγέρωφ».

Oκτάλεπτα 4-3, 3-1, 1-1, 2-3
Ολυμπιακός (Παυλίδης) Ε. Πλευρίτου 2, Ελευθεριάδου 2, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 2, Μπιανκόνι 2, Σμιτ 1.
Βουλιαγμένη (Καμμένου) Τσουκαλά 1, Χυδηριώτη 1, Ξενάκη 2, Πάτρα 1, Κούλχας 2, Διαμαντοπούλου 1.