ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Μικρά μυστικά ενός τίτλου

Άγνωστες λεπτομέρειες των τελικών της Α1 του χάντμπολ, από το στρατόπεδο του πρωταθλητή ΠΑΟΚ.

του Ηλία Τάταλα

* Ένας από τους πρωταγωνιστές των τελικών ήταν ο Στάθης Κεσίδης. Φέτος είχε συνεισφορά κυρίως στην άμυνα ως κεντρικός και χρησιμοποιήθηκε ελάχιστα στην επίθεση, σκοράροντας 30 γκολ σε 26 αγώνες μέχρι τους τελικούς. Στον πρώτο αγώνα, στο Άργος ο 23χρονος Ναουσαίος πίβοτ ήταν ο παίκτης που έβαλε το νικητήριο γκολ, λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Δύο λεπτά νωρίτερα, ζητούσε επιτακτικά από τον Νίκο Γεωργιάδη να τον βάλει στην επίθεση, καθώς ήταν σίγουρος ότι θα έδινε λύση. “Δεν με νοιάζει ποιον θα βγάλεις, μόνο βάλε με” του είπε. Στον δεύτερο τελικό, στο PAOK Sports Arena, ο Κεσίδης έκανε ένα από τα καλύτερα ματς του με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, καθώς εκτός από τα αμυντικά καθήκοντα σκόραρε έξι γκολ και πέτυχε ως “από μηχανής θεός” το γκολ της ισοφάρισης στο 69:59, που έστειλε τον αγώνα στη δεύτερη παράταση.

* Πριν ξεκινήσει η διαδικασία των πέναλτι στον δεύτερο τελικό, ο Νίκος Κοκώνης δεν ήθελε να είναι μέσα στους πέντε παίκτες που θα εκτελούσαν σουτ. Ο λόγος ήταν ότι έξι χρόνια πρiν είχε αστοχήσει στο τελευταίο πέναλτι στον αγώνα για τη φάση των “16” του κυπέλλου, κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας. Ο Νίκος Γεωργιάδης του έδωσε λίγα λεπτά για να το σκεφτεί καλύτερα, ο Κοκώνης αναθεώρησε έκανε νόημα ότι θα σουτάρει και τελικά έμελλε να είναι εκείνος που σφράγισε τη νίκη του ΠΑΟΚ κάνοντας το 43-40.

* Οι δύο τερματοφύλακες του ΠΑΟΚ, Κώστας Γουργούμης και Πέτρος Μπουκοβίνας, αποφάσισαν μόνοι τους σε ποιες εκτελέσεις θα υπερασπιστούν την εστία τους. Έτσι ο Γουργούμης αποφάσισε να καθίσει στο τέρμα στο πρώτο πέναλτι του Μαστορογιάννη, ενώ ο Μπουκοβίνας απέναντι στους νεότερους Σπέντζο και Μούγιτς.

* Στο ξεκίνημα του πρώτου τελικού στο Άργος, ο Αποστόλης Παλάσκας υπέστη θλάση στον τετρακέφαλο. Αμέσως μετά το ματς ειδοποιήθηκε η θεραπεύτρια – βελονίστρια Έφη Μόσχου, η οποία βρισκόταν στο εξωτερικό. Επέστρεψε και από την επόμενη μέρα έως και την παραμονή του αγώνα, υπέβαλλε σε εντατικές θεραπείες τον Παλάσκα, ώστε να μπορέσει να αγωνιστεί…