Connect with us

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Τα Ολυμπιακά ρόστερ μετά τα τράιαλς

Published

on

Την προηγούμενη εβδομάδα τελείωσαν τα τράιαλς της Ιαπωνίας και της Ρωσίας και έγινε η πρώτη διαμόρφωση των Ολυμπιακών ομάδων κολύμβησης για τις δύο χώρες.

της Σωτηρίας Στασινού
[email protected]

Οι αγώνες πρόκρισης για την Ιαπωνία διεξήχθησαν το διάστημα 3-10 Απριλίου και της Ρωσίας 3-9. Και στις δύο χώρες σημειώθηκαν πολύ καλές για την εποχή επιδόσεις. Ο Ρώσος Κλιμέντ Κολέσνικοφ στα 100μ ελεύθερο σημείωσε 47.31 (10η επίδοση όλων των εποχών/1η στον κόσμο για το 2021), στα 100μ ύπτιο με 52.24 έγινε ο ένατος καλύτερος κολυμβητής και στα 50μ έμεινε 0,08 κλάσματα μακριά από το δικό του παγκόσμιο ρεκόρ (24.00). Αξιοσημείωτο ήταν και το ευρωπαϊκό ρεκόρ του Εβγενί Ριλόφ στο 200αρι ύπτιο με 1:53.23, καθώς και το παγκόσμιο ρεκόρ νέων από τον Ίλια Μπορόντιν με 4:11.17.

Στο Ολυμπιακό κολυμβητήριο του Τόκιο πρωταγωνίστρια ήταν η Ρικάκο Ίκεε αφού κατάφερε να λάβει δύο Ολυμπιακά εισιτήρια για τις σκυταλοδρομίες 4Χ100 ελεύθερο και μεικτή (πεταλούδα). Ο 19χρονος Σόμα Σάτο στα 200μ πρόσθιο κατέγραψε 2:06.40, επίδοση που τον φέρνει δεύτερο όλων των εποχών πίσω από τον Ρώσο Άντον Τσούπκοφ που κρατάει και το παγκόσμιο ρεκόρ. Καλή επίδοση επιτεύχθηκε και σε κούρσα του ελευθέρου στην απόσταση των 200μ από τον Κατσουχίρο Ματσουμότο, αφού έγινε ο πρώτος Ιάπωνας που κολύμπησε κάτω από 1:45, με 1:44.65.

Μετά το πέρας των αγώνων λοιπόν, έχει διαμορφωθεί μία πρώτη -ανεπίσημη για την Ιαπωνία ακόμα- εικόνα των αθλητών και αθλητριών που σε 100 μέρες από σήμερα θα βρίσκονται στο Τόκιο και θα αναμετρηθούν για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου.

Ολυμπιακό ρόστερ Ιαπωνίας

Γυναίκες
1. Γιούι Οχάσι – 200μ/400μ μεικτή ατομική
2. Αγκέχα Τανιγκάουα – 400μ μεικτή ατομική
3. Γουάκα Κόμπορι – 400μ/800μ ελεύθερο
4. Μίγιου Νάμπα – 400μ/800μ ελεύθερο
5. Ρικάκο Ίκεε – 4Χ100μ ελεύθερο, 4Χ100μ μεικτή (πεταλούδα)
6. Κανάκο Γουατανάμπε – 100μ/200μ πρόσθιο, 4Χ100μ μεικτή (πρόσθιο)
7. Ρεόνα Αόκι – 100μ πρόσθιο
8. Μίχο Τεραμούρα – 200μ μεικτή ατομική
9. Σουζούκα Χασεγκάουα – 200μ πεταλούδα
10. Νατσούμι Σακάι – 4Χ100μ ελεύθερο
11. Τσιχίρο Ιγκαράσι – 4Χ100μ ελεύθερο
12. Ρίκα Ομότο – 4Χ100μ ελεύθερο
13. Άνα Κονίσι – 4Χ100μ μεικτή (ύπτιο)

Άνδρες
1. Κατσούμι Νακαμούρα – 100μ ελεύθερο, 4Χ100μ ελεύθερο
2. Γιούκι Ικάρι – 400μ μεικτή ατομική
3. Ντάγια Σέτο – 200μ/400μ μεικτή ατομική, 200μ πεταλούδα
4. Σόμα Σάτο – 200μ πρόσθιο, 4Χ100μ μεικτή (πρόσθιο)
5. Ριούια Μούρα – 200μ πρόσθιο
6. Κατσούο Ματσουμότο – 200μ ελεύθερο + 4Χ100μ ελεύθερο
7. Ριοσούκε Ίρι – 100μ/200μ ύπτιο + 4Χ100μ μεικτή (ύπτιο)
8. Κονοσούκε Γιαναγκιμότο – 4Χ200μ ελεύθερο
9. Τακαχάσι Κοτάτο – 4Χ200μ ελεύθερο
10. Κοσούκε Χαγκίνο – 200μ μεικτή, 4Χ200μ ελεύθερο
11. Τομόρου Χόντα – 200μ πεταλούδα
12. Κάια Σέκι – 4Χ100μ ελεύθερο
13. Νάμπα Ακίρα – 4Χ100μ ελεύθερο
14. Ναόκι Μιζουνούμα – 100μ πεταλούδα, 4Χ100μ μεικτή (πεταλούδα)
15. Τακέσι Καγουαμότο – 100μ πεταλούδα
16. Κέιτα Σουνάμα – 200μ ύπτιο

Ολυμπιακό ρόστερ Ρωσίας

Γυναίκες
1. Αρίνα Σούρκοβα – 50μ ελεύθερο, 100μ πεταλούδα
2. Άνα Εγκόροβα – 400μ/800μ ελεύθερο
3. Αναστασία Κιρπιτσνίκοβα – 400μ/800μ/1500μ ελεύθερο
4. Σβετλάνα Τσίμροβα – 100μ πεταλούδα
5. Μαρία Καμένεβα – 50μ/ 100μ ελεύθερο, 100μ ύπτιο
6. Αναστασία Φεσίκοβα – 100μ ύπτιο
7. Ευγενία Τσικούνοβα – 100μ/200μ πρόσθιο
8. Γιούλια Εφίμοβα – 100μ πρόσθιο
9. Μαρία Τεμνίκοβα – 200μ πρόσθιο
10. Ντάρια Ουστίνοβα – σκυταλοδρομία
11. Ελισαβέτα Κλεβάνοβιτς – σκυταλοδρομία

Άνδρες
1. Ίλια Μποροντίν – 200μ/400μ μεικτή ατομική
2. Μαξίμ Στούπιν – 400μ μεικτή ατομική
3. Μάρτιν Μαλιούτιν – 200μ/400μ ελεύθερο
4. Αλεξάντερ Εγκόροβ – 400μ/800μ/1500μ ελεύθερο
5. Κίριλ Πριγκόντα – 100μ/200μ πρόσθιο
6. Άντον Τσούπκοβ – 100μ/200μ πρόσθιο
7. Ιβάν Γκίρεβ – 200μ ελεύθερο
8. Εβγκένι Ρίλοφ – 100μ/200μ ύπτιο
9. Κλιμέντ Κολέσνικοφ – 50μ/100μ ελεύθερο, 100μ ύπτιο
10. Αλεξάντερ Κουντάσεβ – 200μ πεταλούδα
11. Άντρει Μινάκοφ – 100μ ελεύθερο, 100μ πεταλούδα
12. Βλαντιμίρ Μοροζόβ – 50μ ελεύθερο
13. Κίριλ Μαρτιτσίνεφ – 1500μ ελεύθερο
14. Ίλια Ντρουζίνιν – 800μ ελεύθερο
15. Άντρεϊ Ζίκλιν – 200μ μεικτή ατομική
16. Μικάλ Βεκόβιτσεφ – 100μ πεταλούδα
17. Βλαντισλβάβ Γκρίνεφ – σκυταλοδρομία
18. Αλεξάντρ Κράσνικ – σκυταλοδρομία
19. Αλεξάντερ Σέγκολεφ – σκυταλοδρομία


Advertisement

Advertisement

Οι απόψεις - editorial που δημοσιεύονται στο Sportsfeed απηχούν τις απόψεις των συγγραφέων και όχι του Sportsfeed το οποίο τηρεί πιστά τις αρχές της ελευθεροτυπίας: Η δημοσίευση είναι η ψυχή της δικαιοσύνης. Copyright © 2018 Sportsfeed.gr

Sportsfeed.gr - To No1 ελληνικό site για τους Ολυμπιακούς Αγώνες