Ταλίν 2021 (Κ20): Review, 4ης μέρας

Τέσσερις τελικοί και ένα χρυσό μετάλλιο από την Ελίνα Τζένγκο στον ακοντισμό νεανίδων, είναι ο απολογισμός της ελληνικής αποστολής για την τελευταία μέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Ταλίν.

Το κορυφαίο στιγμιότυπο της ημέρας ήταν η πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε η Ελίνα Τζένγκο στον τελικό του ακοντισμού νεανίδων. Με μια βολή στα 61.18μ η Τζένγκο ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και εμφανώς συγκινημένη, άκουσε τον Εθνικό ύμνο με όλους τις συναθλητές/τριες της δίπλα της. Με μια αξιοπρεπή εμφάνιση ολοκλήρωσε το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ο Κώστας Μπουζάκης, ο οποίος στη δισκοβολία εφήβων κατέλαβε την έκτη θέση. Μπορεί το ατομικό (58.24μ) ή πανελλήνιο ρεκόρ (58.27μ) να μην βγήκε σε αυτόν τον αγώνα αλλά το παγκόσμιο πρωτάθλημα της κατηγορίας του βρίσκεται ένα μήνα μακριά. Εκεί θα κυνηγήσει ξανά τους ίδιους στόχους.

Οι Κώστας Μίλιος, Γιάννης Καριοφύλλης, Γεράσιμος Καμπίτσης και Νικόλας Παναγιωτόπουλος έτρεξαν στον προκριματικό της σκυταλοδρομίας 4Χ100μ και με 40.72 προκρίθηκαν στον τελικό. Στην απογευματινή κούρσα, σκοπός ήταν η βελτίωση της πρωινής επίδοσης η οποία όμως δεν επιτεύχθηκε και με 41.44 τερμάτισαν όγδοοι. Παρόλο αυτά, η παρουσία και συμμετοχή της τετράδας σε σκυταλοδρομία ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, έδωσε τα κατάλληλα εφόδια για την κατάκτηση μεγαλύτερων στόχων σε επόμενους μεγάλους αγώνες. Η Ιωάννα Πασπαλιάρη αγωνίστηκε στον τελικό των 5000μ και με 17:21.46 ήταν ένατη στην Β τελική σειρά και 23η στο σύνολο. Συμπεριλαμβανομένου του σημερινού αγώνα η αθλήτρια έχει τρέξει το τελευταίο τρίμηνο πέντε φορές το ίδιο αγώνισμα σημειώνοντας ατομικό ρεκόρ 17:09.86 στα μέσα Ιούνιο (13/06).