Ταλίν 2021 (Κ23): 4ος στην Ευρώπη με ρεκόρ ο Τσίτσος

Εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο πρωταθλητής του ακοντισμού, Δημήτρης Τσίτσος, που κατέλαβε την 4η θέση στον τελικό του ακοντισμού κάνοντας νέο ατομικό ρεκόρ, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 του Ταλίν.

Ο νεαρός ρίπτης ξεκίνησε τον αγώνα του με βολή στα 72.51μ ενώ συνέχισε με άκυρη βολή. Στην τρίτη του προσπάθεια έριξε το ακόντιο στα 76.26μ και συνέχισε σταθερά πάνω από τα 76μ, με βολή στα 76.16μ. Στην πέμπτη του προσπάθεια έριξε 78.22μ για να κάνει νέο ατομικό ρεκόρ (είχε 77.79μ) και να ανέβει προσωρινά στην τρίτη θέση, όμως έπειτα ο Γάλλος Τουπαϊά τον πέταξε στην τέταρτη θέση με 78.80μ. Η έκτη του βολή μετρήθηκε στα 76.94μ και δεν κατάφερε να ανέβει στην τριάδα όμως κατέλαβε την πολύ καλή τέταρτη θέση, συνδυάζοντάς τη με νέο ατομικό ρεκόρ.

Νικητής του αγώνα ήταν ο Φινλανδός Τοπίας Λαϊνέ με 81.67μ και ακολούθησαν ο Πορτογάλος Ράμος με 80.61μ και ο Γάλλος Τουπά με 78.80μ.