Ταλίν 2021 (Κ23): ΧΑΛΚΙΝΟ ο Μουζενίδης στο ευρωπαϊκό!

Το χάλκινο μετάλλιο, μετά από παλικαρίσια εμφάνιση, κατέκτησε ο νεαρός πρωταθλητής της σφαιροβολία Οδυσσέας Μουζενίδης, που αγωνίστηκε στον τελικό της σφαιροβολίας νέων ανδρών του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ23 στο Ταλίν.

Ο 22χρονος ρίπτης ξεκίνησε τον αγώνα του με μη αντιπροσωπευτική βολή στα 17.63μ ενώ συνέχισε με 18.72μ και ένα άκυρο. Έως εκείνη τη στιγμή βρισκόταν στην τέταρτη θέση όμως με 19.19μ ανέβηκε στην τρίτη θέση. Αν και έπειτα έπεσε πέμπτος κατάφερε να δείξει αγωνιστικότητα και ετοιμότητα και με 19.41μ στην τελευταία του προσπάθεια ανέβηκε στην τρίτη θέση και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Παλικαρίσια εμφάνιση και επάξια θέση στο βάθρο για τον πρωταθλητή από την Καλλικράτεια.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Λευκορώσος Ντζιμίτρι Καρπούκ με 20.33μ (είχε ακόμη δύο βολές στα 20.26μ) και ακολούθησε ο Τούρκος Αλπερέν Καραχάν με 19.75μ.