Η εθνική ομάδα για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 (8-11/7) που θα διεξαχθεί στο Ταλίν θα αναχωρήσει την Τρίτη (6/7) σε τρία γκρουπ.
Το πρώτο γκρουπ θα ταξιδέψει στις 09:40 με την πτήση ΤΚ1846 με προορισμό την Κωνσταντινούπολη κι από εκεί την Εσθονία. Στις 11:30 αναχωρεί το δεύτερο γκρουπ με την πτήση SK1834 μέσω Στοκχόλμης και στις 11:45 το τρίτο γκρουπ με την πτήση ΒΤ612 με προορισμό τη Ρίγα. Η αποστολή θα επιστρέφει στην Ελλάδα σε ένα γκρουπ στις 12 Ιουλίου με ώρα άφιξης στο αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος στις 20:35.
Η αποστολή:
Νέοι
- 400μ – Γιάννης Ντέτσικας (ΑΟ Ρόδου Σταματίου)
- 5.000μ – Μάριος Αναγνώστου (ΓΣ Αναγέννηση Λαμίας)
- 10.000μ – Μάριος Αναγνώστου (ΓΣ Αναγέννηση Λαμίας)
- 110μ εμπόδια – Παύλος Μποΐτσιος (ΣΚΑ Δράμας)
- 110μ εμπόδια – Ηλίας Τοτολίδης (ΑΓΕΣ Κάμειρος)
- 400μ εμπόδια – Άρης Δρίτσας (ΟΣΦΠ)
- Επί κοντώ – Εμμανουήλ Καραλής (ΑΣ Απόλλων Πύργου)
- Επί κοντώ – Γιάννης Ρίζος (ΑΣ Άρης)
- Επί κοντώ – Αντώνης Σάντας (ΑΟ Φιλοθέης)
- Τριπλούν – Ανδρέας Πανταζής (ΑΟ Μεγάρων)
- Σφαιροβολία – Οδυσσέας Μουζενίδης (ΑΣ Κένταυρος)
- Σφαιροβολία – Ιάσονας Μαχαίρας (ΓΣ Ηλιούπολης)
- Σφυροβολία – Χρήστος Φραντζεσκάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
- Σφυροβολία – Κώστας Ζάλτος (ΓΣ Μανδρών)
- Σφυροβολία – Μαρκέλλο Μεμά (ΑΟ Ρόδου Σταματίου)
- Ακοντισμός – Δημήτρης Τσίτσος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
- 4Χ400μ – Ντέτσικας, Δρίτσας, Γιώργος Λαμπρόπουλος (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Σπύρος Δουκατέλης (Κερκυραϊκός ΓΣ)
- Δέκαθλο – Άγγελος Ανδρέογλου (ΣΚΑ Δράμας)
- Δέκαθλο – Αντώνης Ανδρέογλου (ΣΚΑ Δράμας)
Νέες
- 100μ – Στέλλα Μιχαηλίδου (ΑΟ Ερμής)
- 200μ – Άρτεμις Αναστασίου (ΠΑΟΚ)
- 400μ – Νοράγια Τζόνσον (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
- 10.000μ – Καλλιόπη Σκαρπέτη (ΠΓΣ)
- 20χλμ βάδην – Κυριακή Φιλτισάκου (ΑΓΣ Ανατολή Νέας Ιωνίας)
- 20χλμ βάδην – Όλγα Φιάσκα (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης)
- 20χλμ βάδην – Μαρία Σεφεριάδη (ΑΕ Ολυμπίας Πατρών)
- Ύψος – Παναγιώτα Δόση (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
- Ύψος – Δέσποινα Μαλταμπέ (Αμεινίας Μεσογείων)
- Ύψος – Κωνσταντίνα Κουτσούκη (ΟΣΦΠ)
- Επί κοντώ – Αριάδνη Αδαμοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς)
- Μήκος – Σπυριδούλα Καρύδη (Κερκυραϊκός ΓΣ)
- Μήκος – Βασιλική Χαϊτίδου (ΠΑΟΚ)
- Μήκος – Μαρία Στεφανοπούλου (ΑΣ Σίσυφος)
- Τριπλούν – Σπυριδούλα Καρύδη (Κερκυραϊκός ΓΣ)
- Σφαιροβολία – Μαρία Μαγκούλια (Ένωση Καζώνης Κάλυμνος)
- Ακοντισμός – Μελπομένη Γρηγοριάδου (ΣΚΑ Δράμας)
- Ακοντισμός – Ιωάννα Μάλλη (Παναξιακός ΑΟ)
- Σφυροβολία – Σταυρούλα Κοσμίδου (Αίολος Μακεδονίας)
- 4Χ100μ – Μιχαηλίδου, Αναστασίου, Δήμητρα Τσουκαλά (ΠΑΣ Πρωτέας Κομοτηνής), Παρασκευή Ανθή (ΑΟ Ερμής), Φωτεινή Ρουμελιώτη (ΑΟ Αρισβαίος)