ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Ταχύτεροι αλλά… δεν αρκούσε

Ο Περικλής Ηλίας και ο Δημήτρης Αντωνιάδης ήταν ταχύτεροι την Κυριακή στη Σαλαμίνα σε σχέση με τον αγώνα του Σάββατου αλλά όχι τόσο ώστε να μπορέσουν να πετύχουν καλύτερα πλασαρίσματα.

του Στέφανου Σουλιώτη

Το Salamina Island ΜΤΒ race κατηγορίας C1 αποτέλεσε τον δεύτερο συνεχόμενο αγώνα στο νησί στο οποίο συμμετείχε η Εθνική ομάδα ορεινής ποδηλασίας στην προσπάθεια συγκομιδής βαθμών για την πρόκριση στο Ρίο. Ο Περικλής Ηλίας και ο Δημήτρης Αντωνιάδης έκαναν ξανά την καλύτεη εμφάνιση από ελληνικής πλευράς αλλά τερμάτισαν χαμηλότερα σε σχέση με τον αγώνα του Σαββάτου. Συγκεκριμένα αυτή τη φορά ο Ηλίας κατέλαβε την ένατη θέση και ο Αντωνιάδης τη δωδέκατη σε σύνολο 41 αθλητών που τερμάτισαν. Την Εθνική ομάδα πλαισίωσαν επίσης ο Αλέξανδρος Βροχίδης που ολοκλήρωσε εικοστός πρώτος και ο Χαρούν Μόλλα που τερμάτισε εικοστός τρίτος. Νικητής για δεύτερη συνεχόμενη ημέρα αναδείχθηκε ο Ρώσος Τιμοφέι Ιβάνοφ. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Αλεξάντερ Γκεχμπάουερ από την Αυστρία και την τρίτη ο Σίμον Αντρέασεν από τη Δανία. Το Σάββατο στην ίδια διαδρομή ο Ηλίας τερμάτισε έκτος και ο Δημητριάδης έβδομος. Ο επόμενος αγώνας για την Εθνική ομάδα θα πραγματοποιηθεί ξανά στη Σαλαμίνα το τριήμερο 12-14 Φεβρουαρίου.