ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

Τελικά χρυσός ο Αερικός

Ο Χρήστος Αερικός κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, στην Βουλγαρία, κερδίζοντας το Ευρωπαϊκό Κύπελλο τοξοβολίας που έγινε στην Σόφια.

Ο Έλληνας πρωταθλητής συνέχισε τις εντυπωσιακές τελευταίες του εμφανίσεις επικρατώντας στον τελικό, στο σύνθετο τόξο, του Ζιλ Σεϊβέρτ (Λουξεμβούργο) με 147-142.
Σπουδαία εμφάνιση και από την Εθνική ομάδα, στο ομαδικό, όπου οι Χρήστος Αερικός, Σταύρος Κουμερτάς και Θανάσης Κωστόπουλος κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο χάνοντας στον τελικό του σύνθετου τόξου, από την Ιταλία με 233-229.
Στη γενική βαθμολογία την 8η θέση κατέκτησε ο Θανάσης Κωστόπουλος και στην 17η οι Σταύρος Κουμερτάς και Κυριάκος Κροαζιέ, ενώ στην κατηγορία γυναικών στο σύνθετο τόξο, όπου το χρυσό πήρε η Σάρα Χολστ Σόνιξεν (Δανία), από ελληνικής πλευράς στις πρώτες εννέα θέσεις βρέθηκαν Κατερίνα Χρονοπούλου και Νατάσα Τσακίρη, ενώ στις «17» πλασαρίστηκε η Πολυμνία Τζανόγλου.