ΠΡΑΓΑ 2015

Τελικό ο Λούης με 7.90μ.

Το πρώτο βήμα έγινε και ο Λούης Τσάτουμας ήταν συνεπής στο ραντεβού του και στην έκτη του εμφάνιση σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα προκρίθηκε στον τελικό του μήκους.

Πράγα,αποστολή Τόλη Λελεκίδη

Ο Έλληνας πρωταθλητής με ένα δεύτερο άλμα στα 7.90μ. μπήκε στην πρώτη οκτάδα του τελικού, στην 4η θέση, σε έναν προκριματικό που κανείς άλτης δεν πήγε πάνω από τα οκτώ μέτρα, που ήταν το όριο. Έτσι, η προσπάθειά του στα 7.90μ. ήταν αρκετή να τον βάλει στον αυριανό τελικό, που ξεκινάει στις 18:55 ώρα Τσεχίας.
Ώρα Ελλάδας 19:55 και ώρα για μετάλλιο. Αυτό είναι το πιο σημαντικό ότι ο άλτης του Δημήτρη Βασιλικού έδειξε σταθερότητα και έχει την εμπειρία να διεκδικήσει μια θέση στο βάθρο, σε έναν τελικό που είναι ανοιχτός από προβλέψεις.

Εκτός ο Γκομί
Ν’ αναφέρουμε ότι στην πρώτη του προσπάθεια προσγειώθηκε στα 7.62μ., στη δεύτερη στα 7.90μ. και στην τρίτη του την άφησε, αφού κατάλαβε ότι ήταν σίγουρα στον τελικό. Μάλιστα, έμεινε στον αγωνιστικό χώρο για να δει την τρίτη και τελευταία προσπάθεια του βασικού του αντιπάλου, Καφετιέν Γκομί. Ο Γάλλος μετά από δύο άκυρες πήδηξε 7.65μ. και έμεινε στην 14η θέση και εκτός τελικού. Μια ακόμη έκπληξη, αφού ο Γκομί είχε την καλύτερη επίδοση από τους μετέχοντες. Το καλύτερο άλμα του προκριματικού έκανε ο Σουηδός Μίχελ Τορνέους με 7.97μ. και ακολούθησε ο συμπατριώτης του Αντρέας Ότερλινγκ με 7.96μ.