Τελικός παγκοσμίου κυπέλλου: 5η θέση για τον Μάρκο

Ο Δημήτρης Μάρκος ολοκλήρωσε τον πρώτο του τελικό στο παγκόσμιο κύπελλο της Βουδαπέστης και το ξεκίνημα ήταν δυνατό αφού κατέλαβε την 5η θέση στα 400μ ελεύθερο, με την πρωτιά να πηγαίνει στον παγκόσμιο πρωταθλητή.

Κολυμπώντας στην πρώτη διαδρομή του τελικού, ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε το 400άρι σε 3:50.63 για να καταταγεί 5ος. Χωρίς να έχει αγωνιστεί ούτε στο Βερολίνο αλλά ούτε και στην Αθήνα, ο Σαμ Σορτ (Αυστραλία) ήρθε στην Βουδαπέστη και εντυπωσίασε. Με 3:44.51 κέρδισε τον Ντάνας Ράψις (Λιθουανία) που ήταν ο νικητής στα δύο προηγούμενα μίτινγκ αλλά σήμερα ήταν τρίτος με 3:47.00, ενώ δεύτερος τερμάτισε ο Κίραν Σμιθ (ΗΠΑ) με 3:46.80.