ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Τελικό στο παγκόσμιο κύπελλο Ασουμανάκη και Κυρίδου

Δύο από τις μεταλύτερες ελπίδες του ελληνικού αθλητισμού, η Σοφία Ασουμανάκη και η Αννέτα Κυρίδου, ως πλήρωμα διπλού σκιφ πήραν την πρόκριση για τον αυριανό τελικό ατο παγκόσμιο κύπελλο που διεξάγεται στο Λιντζ.

Οι δύο κωπηλάτριες αγωνίστηκαν σήμερα στον επαναληπτικό και κατάφεραν να καταλάβουν τη δεύτερη θέση ολοκληρώνοντας σε 7:04.91 πίσω από της Γερμανίδες Καρίνα Μπάερ και Μικαέλα Στάελμπεργκ που τερμάτισαν σε 7:00.11. Ο μεγάλος τελικός θα διεξαχθεί αύριο το πρωί στις 10:03 και οι Ασουμανάκη – Κυρίδου έχουν τοποθετηθεί στην έκτη διαδρομή.
Στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές που ολοκλήρωσαν σήμερα την παρουσία τους με τους κατατακτήριους αγώνες, στη δικώπου γυναικών οι Αθηνά Αγγελοπούλου με τη Μαργαρία Γεωργούδη τερματίζοντας σε 7:26.76 και κατετάγησαν 14ες στη γενική. Στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών οι Αντώνης Παπακωνσταντίνου – Χαράλαμπος Ντινενής πήραν την 1η θέση στον τελικό Γ σε 6:32.58 και την 19η στη γενική.
Στον τελικό Ε του σκιφ ανδρών ο Γιάννης Καλανδαρίδης πήρε την 2η θέση με χρόνο 8:03.93 και κατετάγη 25ος στη γενική