Τελικός NCAA: Απίθανος Φανμπουλέι, 8ος στα 50μ και 1ος στα 100μ! (video)

Ο τελικός των 100μ των ανδρών στο NCAA ήταν ο πιο διαφημισμένος από όλους (συμβαίνει αυτό με τα 100μ) τους τελικούς που διεξάγονται σε Χέιγουορντ του Γιουτζίν. Αυτό που έγινε ήταν απλά… εκπληκτικό.

Όταν ο πολύπειρος προπονητής του Φλόριντα, Μάικ Χόλογλουεϊ (πατέρας του κορυφαίου εμποδιστή Γκραντ Χόλογουεϊ) δηλώνει έκπληκτος μετά τον τελικό τονίζοντας πως δεν έχει ξαναδεί τέτοια ταχύτητα τερματισμού, κάτι ασυνήθιστο έχει συμβεί.
Στον τελικό συμμετείχαν ο Μάικα Γουίλιαμς που έχει φέτος 9.83, ο Φέιβορ Ασέ που έτρεξε με άνεμο 9.79, ο Τζοβόν Μάρτιν με 9.94 και ο πολυδιαφημισμένος Μάθιου Μπόλινγκ με 9.98. Τον τελικό τον κέρδισε ο Τζόζεφ Φανμπουλέϊ του Φλόριντα κάνοντας ατομικό ρεκόρ με 10.00 (+0,6). Ο Λιβεριανός έκανε πολύ κακή εκκίνηση και στα 20μ είχε μείνει 8ος δίχως να φαίνεται πως έχει πιθανότητες να βρεθεί στα μετάλλια. Και όμως, με τρομερό φίνις ο 20χρονος (σημαιοφόρος της Λιβερίας στους Ολυμπιακούς του Τόκιο) τους πέρασε όλους και πήρε τον τίτλο δίχως να κατέβει τα 10 δευτερόλεπτα! Ακριβώς 45 λεπτά αργότερα, έτρεξε στον τελικό των 200μ (ήταν φιναλίστ και στο Τόκιο, 5ος με 19.98) και με 19.83 (+0,6) κατάφερε να κάνει το νταμπλ ερχόμενος πάλι από πίσω, αφήνοντας δεύτερο το μεγάλο φαβορί, Μάθιου Μπόλινγκ που έκανε 20.13.
Ίδιο σενάριο και στη σκυταλοδρομία 4Χ100μ. Ήταν ο τελευταίος δρομέας για το Φλόριντα και πήρε τη σκυτάλη 4ος και κατάφερε να τερματίσει 2ος γιατί δεν είχε άλλα… 5 μέτρα προκειμένου να προλάβει τον πρώτο…