Τελικός NCAA: Τρίτος ο Ζάλτος με ατομικό ρεκόρ!

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο Κώστας Ζάλτος ανεβαίνει στο βάθρο των τελικών του NCAA και μάλιστα τα κατάφερε με ατομικό ρεκόρ.

Η σφυροβολία των ανδρών, ήταν ο πρώτος τελικός στο πρόγραμμα των αγώνων που φιλοξενούνται στο νέο Χέιγουορντ στο Γιουτζίν. Ο Ζάλτος ξεκίνησε τον τελικό έχοντας ατομικό ρεκόρ 71.95μ και τον ολοκλήρωσε με καλύτερη βολή στα 72.51μ! «Είμαι πολύ περήφανος για τον Κώστα. Είχε μία εξαιρετική μέρα σε έναν τρομερό τελικό. Είναι μόλις δευτεροετής οπότε το μέλλον του ανήκει» δήλωσε για τον Έλληνα σφυροβόλο ο προπονητής του στο Μινεσότα, Πίτερ Μίλερ. Ο Ζάλτος έγινε μόλις ο δεύτερος αθλητής στην ιστορία του αθλητικού προγράμματος του Μινεσότα που καταφέρνει στο στίβο να κερδίσει δύο μετάλλια σε τελικό NCAA.
O τελικός της σφυροβολίας ήταν συναρπαστικός. Οι πέντε από τους έξι πρώτους έκαναν ατομικό ρεκόρ και μέχρι και την τελευταία βολή είχαμε ανατροπές. Νικητής αναδείχθηκε (στην 6η προσπάθεια) ο 23χρονος Αμερικανός Λόγκαν Μπλόμκουιστ του Μιζούρι που έκανε ατομικό ρεκόρ με 73.37μ. Τον ακολούθησε στη δεύτερη θέση ο 25χρονος Αμερικανός Τάιλερ Μέρκλι από το Πεν Στετ με 72.70μ και τρίτος ήταν ο Ζάλτος. Η σειρά των βολών του 22χρονου Έλληνα ήταν 71.25 – 70.68 – 72.51 – 70.31 – 70.19 – 72.36.