Τελικός παγκοσμίου κυπέλλου: 7ος ο Μάρκος στο 200άρι ελεύθερο

Σε μία γρήγορη κούρσα 200μ ελεύθερο ο Δημήτρης Μάρκος κατέλαβε την 7η θέση ολοκληρώνοντας την παρουσία του στην σειρά του παγκοσμίου κυπέλλου με επιτυχία, έχοντας συμμετάσχει και στο μίτινγκ της Αθήνας και της Βουδαπέστης.

Με ανατροπή στα τελευταία μέτρα ο Μαξιμίλιαμ Τζουλιάνι (Αυστραλία) έκλεψε την πρώτη θέση από τον Ντάνας Ράψις (Λιθουανία). Ο Αυστραλός κολύμπησε σε 1:45.42, με τον Ράψις να μένει δεύτερος με 1:45.73. Τρίτος σε αυτόν τον τελικό ήταν ο Κίραν Σμιθ (ΗΠΑ) με 1:46.93. Ο Δημήτρης Μάρκος, που αγωνίστηκε στην δεύτερη διαδρομή, σημείωσε 1:48.79 και ολοκλήρωσε τον αγώνα του στην 7η θέση. Ο χρόνος του ήταν αρκετά κοντά σε αυτόν που κατέγραψε στο ΟΑΚΑ την προηγούμενη εβδομάδα, εκεί όπου είχε σταματήσει το χρονόμετρο στο 1:48.15.