Τελικός παγκοσμίου κυπέλλου: Φοβερές μάχες την 2η μέρα στη Βουδαπέστη

Το σημερινό πρόγραμμα του παγκοσμίου κυπέλλου της Βουδαπέστης τα είχε όλα. Παγκόσμιο ρεκόρ, ρεκόρ αγώνων και μεγάλες ανατροπές παρακολουθήσαμε στη Ντούνα Αρένα με την Κέιλι Μακιούαν, τον Χάιγιανγκ Τσιν, την Σάρα Σέστρεμ και τον Ματ Σέιτς να ξεχωρίζουν και πάλι.

400μ μεικτή γυναικών – Μετά τα πρώτα 200 μέτρα, η Μπογκλάρκα Κάπας (Ουγγαρία) και η Άνια Κρέβαρ (Σερβία) πήγαιναν χεριά χεριά μέχρι τον τερματισμό, όπου πρώτη τελικά ακούμπησε τον τοίχο η Κάπας με 4:43.14 και έπειτα ακολούθησε η Σέρβα με 4:43.83. Στην τρίτη θέση ακολούθησε η Βιβιέν Τζακλ (Ουγγαρία) με 4:45.95.

1.500μ ελεύθερο ανδρών – Σε ουγγρική υπόθεση εξελίχθηκε το 1.500άρι ελεύθερο, αφού οι τρεις πρώτοι κολυμβητές είναι από την οικοδέσποινα χώρα. Ο Ντάβιντ Μπέτλεμ δεν απειλήθηκε από κανέναν, κολυμπούσε απέναντι στο χρονόμετρο και τελικά τερμάτισε σε 14:58.04 για να κατακτήσει την πρώτη θέση. Ο Ζάλαν Σαρκανι ήταν δεύτερος με 15:04.88 και ο Κρίστοφ Ραζόφσκι τρίτος με 15:08.00. Ο Δημήτρης Μάρκος στο πρώτο του 1500άρι για τη νέα σεζόν κατέλαβε την 4η θέση με επίδοση 15:30.71.

50μ ύπτιο ανδρών – Στα 50μ ύπτιο, ο Απόστολος Χρήστου προσπάθησε να πιάσει τους υπόλοιπους και να πλασαριστεί στις πρώτες θέσεις αλλά η κούρσα ήταν γρήγορη. Τερμάτισε στην έκτη θέση με 25.26, ενώ μετά τη νίκη στο Βερολίνο και την Αθήνα ο Μάικλ Άντριου έκανε το 3/3. Ο Αμερικανός τερμάτισε πρώτος με 24.64, στην δεύτερη θέση ακολούθησε ο Άιζακ Κούπερ (Αυστραλία) με 24.82 και στην τρίτη ο Μιροσλάβ Κνέντλα (Τσεχία) με 24.85.

200μ ελεύθερο γυναικών – Φοβερό αγώνα έκανε η Σιβόν Χόγκι (Χονγκ Κονγκ) για να κερδίσει το «στέμμα» του αγωνίσματος (3/3). Μέχρι και τα 150 μέτρα κολυμπούσε σε πιο γρήγορο ρυθμό από εκείνον της Μόλι Ο’ Κάλαχαν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Φουκουόκα όταν και κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ της Φεντερίκα Πελεγκρίνι (1:52.85). Στην τελευταία στροφή η Χόγκι κουράστηκε, αλλά κατέρριψε το ρεκόρ αγώνων με 1:54.08, το οποίο της άνηκε από το παγκόσμιο κύπελλο της Αθήνας με 1:55.03. Δεύτερη ήταν η Μπάρμπορα Σιμάνοβα (Τσεχία) με 1:55.79 και τρίτη η Έρικε Φέργουεδερ (Νέα Ζηλανδία) με 1:56.08.

200μ μεικτή ανδρών – Ο Ματ Σέιτς (Νότια Αφρική) δεν δυσκολεύτηκε να προσθέσει αυτή τη νίκη στο βιογραφικό του και να κερδίσει το «στέμμα». Κολύμπησε σε 1:57.72 για να αφήσει δεύτερο τον Κίραν Σμιθ (ΗΠΑ) με 1:58.98 και τρίτο τον Ντάνας Ράψις (Λιθουανία) με 1:59.38.

100μ ύπτιο γυναικών – Τι να γράψουμε για την Κέιλι Μακιούαν. Προκρίθηκε στον τελικό του παγκοσμίου κυπέλλου της Βουδαπέστης με την δεύτερη ταχύτερη επίδοση αλλά στον τελικό κολύμπησε χωρίς αντίπαλο. Με μία άριστη εκκίνηση πέρασε μπροστά στην κούρσα από τα πρώτα κιόλας μέτρα και έκανε πέρασμα στα 28.15. Το δεύτερο 50άρι της χρονομετρήθηκε στα 29.18 και έτσι ήρθε το τελικό 57.33. Το προηγούμενο ρεκόρ της ήταν 57.45, στην κούρσα που της εξασφάλισε το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο και εκεί κέρδισε 3 χρυσά μετάλλια. Δεύτερη σε αυτόν τον τελικό ήταν η Κάιλι Μας (Καναδάς) με 59.26 και τρίτη η Ίνγκριντ Βιλμ (Καναδάς) με 59.64.

50μ πρόσθιο ανδρών – Ο Χάιγιανγκ Τσιν (Κίνα) μπορεί να επικράτησε αλλά ο Άνταμ Πίτι (Βρετανία) πλησιάζει όλο και πιο απειλητικά. Ο Κινέζος παγκόσμιος πρωταθλητής ήταν ξανά ο ταχύτερος με 26.30, με τον Πίτι να ακολουθεί σε 26.79. Αυτός είναι ο καλύτερος χρόνος που έχει σημειώσει και στις τρεις στάσεις του παγκοσμίου κυπέλλου. Τρίτος ήταν ο Νικ Φινκ (ΗΠΑ) με 26.89.

50μ πεταλούδα γυναικών – Η Σάρα Σέστρεμ (Σουηδία) έκανε πολύ δυνατό comeback για να κάνει το 3/3 και στα 50μ πεταλούδα μετά τα 50μ ελεύθερο. Η Γιούφεϊ Ζανγκ (Κίνα) οδηγούσε την κούρσα μέχρι τα 45 μέτρα, αλλά στα τελευταία 5 μέτρα η Σουηδέζα έκανε μία τρομερή αντεπίθεση και στην χεριά έκλεψε την νίκη από την Ζανγκ. Ήταν πρώτη με 25.21 και η Ζανγκ ακολούθησε σε 25.23. Τρίτη ήταν η Σάρα Γιουνέβικ (Σουηδία) με 26.01.

100μ ελεύθερο ανδρών – Σε μία μεγάλη μονομαχία εξελίχθηκε το 100άρι ελεύθρο των ανδρών. Ο Τόμας Τσεκόν (Ιταλία) και ο Ντίλαν Κάρτερ (Τρινιντάντ και Τομπάγκο) πάλεψαν στο νερό, αλλά τελικά ο Ιταλός επικράτησε με 48.41, αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον Κάρτερ με 48.52. Την τριάδα συμπλήρωσε ο Αλεσάντρο Μιρέσι (Ιταλία) μ 48.62.

100μ πρόσθιο γυναικών – Πρώτος αγώνας στην σεζόν και πρώτη νίκη για την Μπενεντέτα Πιλάτο. Η 18χρονη Ιταλίδα δεν βελτίωσε το πρωινό ρεκόρ αγώνων (1:05.75) αλλά κολύμπησε σε 1:05.83 για να ακουμπήσει πρώτη τον τοίχο του τερματισμού. Η Τες Σούτεν (Ολλανδία) ήταν δεύτερη με 1:06.29 και η Μόνα Μακ Σάρι (Ιρλανδία) τρίτη με 1:06.32.

200μ πεταλούδα ανδρών – Ένα δύσκολο νταμπλ έκανε ο Ματ Σέιτς. Μετά το «στέμμα» στα 200μ μεικτή ο Νοτιοαφρικανός κέρδισε το «στέμμα» των 200μ πεταλούδα. Ήταν ο ταχύτερος με 1:55.25, με τον Ρίτσαρντ Μάρτον (Ουγγαρία) να μένει δεύτερος με 1:56.21 και ο Τρέντον Τζούλιαν (ΗΠΑ) τρίτος με 1:56.74.