Τελικός παγκοσμίου κυπέλλου: Η αυλαία έπεσε με σούπερ τελικούς

Το ταξίδι του παγκοσμίου κυπέλλου της World Aquatics ολοκληρώθηκε στη Ντούνα Αρένα της Βουδαπέστης και δεν απογοήτευσε. Φαβορί επιβεβαιώθηκαν, φαβορί ανατράπηκαν και συνολικά παρακολουθήσαμε σπουδαίες μάχες, οι οποίες έδωσαν μια γεύση για το τι θα ακολουθήσει στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

400μ μεικτή ανδρών – Ο ακούραστος Ματ Σέιτς (Νότια Αφρική) μετά τα «στέμματα» στα 200μ πεταλούδα και 200μ μεικτή, σήμερα κέρδισε τον τελικό και στα 400μ μεικτή. Με 4:15.68 ακούμπησε πρώτος τον τοίχο του τερματισμού, αφήνοντας δεύτερο τον Μπαλάζ Χόλο (Ουγγαρία) με 4:16.09 και τρίτο τον Μπρέντον Σμιθ (Αυστραλία) με 4:16.93.

800μ ελεύθερο γυναικών – Με νέο ρεκόρ αγώνων η Λάνι Πάλιστερ έκανε το 3/3 στο 800άρι ελεύθερο, αφού με το 8:15.11 κατέρριψε το 8:16.82 που είχε σημειώσει στο παγκόσμιο κύπελλο του Βερολίνου. Μάλιστα αποτελεί παράλληλα και νέο ατομικό ρεκόρ. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε η Έρικε Φέργουεδερ (Νέα Ζηλανδία) με 8:22.30 και στην τρίτη η Άνα Κέσελι (Ουγγαρία) με 8:28.87.

100μ πεταλούδα γυναικών – Γρήγορη σε ακόμα μία κούρσα ήταν η Γιούφεϊ Ζανγκ. Η Κινέζα παγκόσμια πρωταθλήτρια κέρδισε το «στέμμα» του αγωνίσματος με επίδοση 56.13, ενώ μέσα στην κούρσα της πλησίασε και το παγκόσμιο ρεκόρ της Σάρα Σέστρεμ (Σουηδία) με 55.48. Η Λουίζ Χάνσον (Σουηδία) ήταν δεύτερη με 57.61 και η Αλεξάντρια Πέρκινς (Αυστραλία) τρίτη με 58.08.

50μ πεταλούδα ανδρών – Ο Μάικλ Άντριου (ΗΠΑ) απέδειξε ακόμα μία φορά ότι είναι σπεσιαλίστας στα 50άρια. Κέρδισε τον τελικό των 50μ πεταλούδα με 23.11, επικρατώντας επί του Αμπντελραμάν Σάμεχ (Αίγυπτος) που έκανε 23.13 και του Μπεν Πράουντ (Βρετανία) με το 23.15.

200μ ύπτιο γυναικών – Με ρεκόρ αγώνων έκλεισε η Κέιλι Μακιούαν τις εμφανίσεις της στη σειρά του παγκοσμίου κυπέλλου. Η Αυστραλέζα μετά τα παγκόσμια ρεκόρ στα 50μ και 100μ ύπτιο τις δύο προηγούμενες μέρες, σήμερα κολύμπησε σε 2:04.81 για βελτιώσει το δικό της ρεκόρ αγώνων, που είχε καταγράψει στην Αθήνα με 2:06.02. Δεύτερη σε αυτόν τον τελικό ήταν η Αναστασία Σουρντάι (Λευκορωσία) που αγωνίζεται ως ανεξάρτητη και σημείωσε 2:09.67 και τρίτη η Κάιλι Μας (Καναδάς) με 2:09.77.

100μ ύπτιο ανδρών – Ο Απόστολος Χρήστου αγωνίστηκε στην πρώτη διαδρομή του μεγάλου τελικού και με πέρασμα στα πρώτα 50 μέτρα σε 25.95 και καταγράφοντας 27.82 στο δεύτερο 50άρι, κατάφερε με το 53.77 να τερματίσει στην τρίτη θέση. Από την πέμπτη διαδρομή, ο κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ, Τόμας Τσεκόν (Ιταλία), σημείωσε ακόμα μία πρωτιά με 52.58. Την τριάδα συμπλήρωσε ο Μιροσλάβ Κνέντλα (Τσεχία) με 53.78. Ο Έλληνας πρωταθλητής μετά τα δυνατά τεστ σε Βερολίνο, Αθήνα και Βουδαπέστη έδειξε ότι βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο για τη συνέχεια της σεζόν.

50μ πρόσθιο γυναικών – Μπορεί να μην κολύμπησε το ίδιο γρήγορα με τα πρωινά προκριματικά (29.87), αλλά το 30.04 ήταν αρκετό για να δώσει στην Μπενεντέτα Πιλάτο (Ιταλία) τη νίκη στον πρώτο τελικό για αυτήν στην σεζόν. Η Μόνα Μακ Σάρι (Ιρλανδία) ολοκλήρωσε στην δεύτερη θέση με 30.41 και η Αλίνα Ζμούσκα (Λευκορωσία) στην τρίτη με 30.53.

200μ πρόσθιο ανδρών – Με τρομερό πέρασμα στα πρώτα 100 μέτρα στα 1:00.77, ο Χάιγιανγκ Τσιν (Κίνα) αναδείχθηκε νικητής με χρόνο 2:07.32, που αποτελεί νέο ρεκόρ αγώνων. Το προηγούμενο ήταν δικό του με 2:07.45 από το κύπελλο του Βερολίνου. Το 2-3 έκαναν για την Ολλανδία οι Κάσπαρ Κόρμπου και Άρνο Καμίγκα, οι οποίοι κολύμπησαν σε 2:08.63 και 2:08.87 αντίστοιχα.

100μ ελεύθερο γυναικών – Η Σιβόν Χόγκι (Χονγκ Κονγκ) κέρδισε ξανά την κάτοχο του παγκοσμίου ρεκόρ Σάρα Σέστρεμ (Σουηδία). Η Χόγκι οδηγούσε την κούρσα από τα πρώτα μέτρα και σημείωσε μία καθαρή νίκη με 52.24. Η Σέστρεμ ήταν εκτός τριάδας μέχρι τα 75 μέτρα, αλλά αύξησε την ταχύτητά της και με 53.25 τερμάτισε δεύτερη. Τρίτη ήταν η Μάριτ Στίνμεργκεν (Ολλανδία) με 53.39.

200μ ελεύθερο ανδρών – Με ανατροπή στα τελευταία μέτρα ο Μαξιμίλιαμ Τζουλιάνι (Αυστραλία) έκλεψε την πρώτη θέση από τον Ντάνας Ράψις (Λιθουανία). Ο Αυστραλός κολύμπησε σε 1:45.42, με τον Ράψις να μένει δεύτερος με 1:45.73. Τρίτος σε αυτόν τον τελικό ήταν ο Κίραν Σμιθ (ΗΠΑ) με 1:46.93. Ο Δημήτρης Μάρκος, που αγωνίστηκε στην δεύτερη διαδρομή, σημείωσε 1:48.79 και ολοκλήρωσε τον αγώνα του στην 7η θέση. Ο χρόνος του ήταν αρκετά κοντά σε αυτόν που κατέγραψε στο ΟΑΚΑ την προηγούμενη εβδομάδα, εκεί όπου είχε σταματήσει το χρονόμετρο στο 1:48.15.

200μ μεικτή γυναικών – Η Μάριτ Στίνμεργκεν (Ολλανδία) σημείωσε την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση και τα κατάφερε με το 2:11.33 στον τελικό των 200μ μεικτή. Κέρδισε την Μπέτα Νέλσον (ΗΠΑ), η οποία κολύμπησε σε 2:13.71 και την Ντάλμα Σέμπεστιεν (Ουγγαρία) με το 2:14.42.