Τελικός παγκοσμίου κυπέλλου: Η Μακιούαν το πρόσωπο της 1ης μέρας

Καλύτερο ξεκίνημα στην τελευταία στάση του παγκοσμίου κυπέλλου δεν θα μπορούσαμε να έχουμε. Η πρώτη μέρα είχε το παγκόσμιο ρεκόρ της Κέιλι Μακιούαν στα 50μ ύπτιο και άλλα δύο ρεκόρ αγώνων στην φημισμένη πισίνα της Ντούνα Αρένα.

400μ ελεύθερο γυναικών – Η Έρικα Φέργουεδερ (Νέα Ζηλανδία) ήταν ασταμάτητη για ακόμα μία φορά. Έκανε το 3/3 στο παγκόσμιο κύπελλο, επικρατώντας σήμερα με 4:02.35. Η Λάνι Πάλιστερ (Αυστραλία) προσπάθησε να την ακολουθήσει αλλά τελικά έμεινε δεύτερη με 4:03.43 και τρίτη ήταν η Μπάρμπορα Σιμάνοβα (Τσεχία) με 4:06.09.

400μ ελεύθερο ανδρών – Κολυμπώντας στην πρώτη διαδρομή του τελικού, ο Δημήτρης Μάρκος τερμάτισε το 400άρι σε 3:50.63 για να καταταγεί 5ος. Χωρίς να έχει αγωνιστεί ούτε στο Βερολίνο αλλά ούτε και στην Αθήνα, ο Σαμ Σορτ (Αυστραλία) ήρθε στην Βουδαπέστη και εντυπωσίασε. Με 3:44.51 κέρδισε τον Ντάνας Ράψις (Λιθουανία) που ήταν ο νικητής στα δύο προηγούμενα μίτινγκ αλλά σήμερα ήταν τρίτος με 3:47.00, ενώ δεύτερος τερμάτισε ο Κίραν Σμιθ (ΗΠΑ) με 3:46.80.

50μ ύπτιο γυναικών – Η Κέιλι Μακιούαν φλέρταρε με το παγκόσμιο ρεκόρ από το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Φουκουόκα όταν κέρδισε το χρυσό μετάλλιο με 27.08 και τότε αποτελούσε την τρίτη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών. Την προηγούμενη εβδομάδα στο παγκόσμιο κύπελλο της Αθήνας ήταν ακόμα γρηγορότερη σταματώντας το χρονόμετρο στα 27.02 και σήμερα συνέτριψε το ρεκόρ. Κέρδισε το «στέμμα» του αγωνίσματος, κάνοντας το 3/3, σημειώνοντας 26.86 για βελτιώσει το παγκόσμιο ρεκόρ της Λιου που ήταν 26.98. Μετά το παγκόσμιο ρεκόρ στα 100μ ύπτιο και τα 200μ ύπτιο η 22χρονη συμπλήρωσε το τρίπτυχο των ρεκόρ. Η Αυστραλέζα πέρα από τα 12.000 δολάρια για τη νίκη της, κέρδισε και 10.000 για το «στέμμα» και άλλα 10.000 για το παγκόσμιο ρεκόρ.
Στην δεύτερη θέση της γρηγορότερης κούρσας που έχει γίνει ποτέ σε αυτό το αγώνισμα ήταν δύο κολυμβήτριες και μάλιστα από τον Καναδά. Η Κάιλι Μας και η Ίνγκριντ Βιλμ είχαν ταυτόχρονη άφιξη με 27.68.

200μ ύπτιο ανδρών – Ο Απόστολος Χρήστου προκρίθηκε στον τελικό ως 2ος και έκανε μια πολύ καλή κούρσα. Με χρόνο 1:58.62 μοιράστηκε την τρίτη θέση με τον Άνταμ Τελέντγκι (Ουγγαρία), ενώ για την πρώτη θέση δόθηκε μεγάλη μάχη. Ο Τόμας Τσεκόν (Ιταλία) προηγούνταν μέχρι τα 150μ αλλά ο Ρόμας Μιτιούκοφ (Ελβετία) έκανε την αντεπίθεσή του και με 1:56.96 ακούμπησε πρώτος τον τοίχο του τερματισμού. Ο Ιταλός πρωταθλητής ακολούθησε δεύτερος με 1:56.97.

200μ πεταλούδα γυναικών – Ένα ρεκόρ αγώνων οκτώ ετών κατέρριψε η Γιούφεϊ Ζανγκ. Η ασταμάτητη Κινέζα κέρδισε τον τελικό των 200μ πεταλούδα με 2:05.65, χωρίς να απειληθεί από καμία κολυμβήτρια και έριξε το 2:06.33 της Καμίλ Άνταμς (ΗΠΑ). Δεύτερη ήταν η Λάνα Πουντάρ (Βοσνία και Ερζεγοβίνη) με 2:08.19 και τρίτη η Μπογκλάρκα Κάπας (Ουγγαρία) με 2:10.27.

100μ πεταλούδα ανδρών – Ο Ελβετός Νόε Πόντι ήταν ο ταχύτερος των 100μ πεταλούδα με 51.38, αφήνοντας δεύτερο τον Ματ Σέιτς (Νότια Αφρική) με 51.66 και τρίτο τον Τζέσι Κόλμαν (Αυστραλία) με 51.88.

200μ πρόσθιο γυναικών – Νέο ρεκόρ αγώνων είχαμε και σε αυτό το αγώνισμα. Η Τες Σούτεν (Ολλανδία) είχε κολυμπήσει στο Βερολίνο 2:22.13 για να σημειώσει νέο ρεκόρ αγώνων και σήμερα το βελτίωσε με 2:21.52. Στην δεύτερη θέση ακολούθησε η Τζένα Στράουτς (Αυστραλία) με 2:22.83 και στην τρίτη η Κριστίνα Χόρσκα (Τσεχία) με 2:24.62.

100μ πρόσθιο ανδρών – Μία ακόμα κούρσα κάτω από τα 59 δευτερόλεπτα κολύμπησε ο Χάιγιανγκ Τσιν. Ο Κινέζος παγκόσμιος πρωταθλητής έκανε και αυτός το 3/3 σε αυτό το αγώνισμα, κερδίζοντας την πρώτη θέση με 57.82. Δεύτερος σε αυτόν τον τελικό ήταν ο Άρνο Καμίγκα (Ολλανδία) με 58.68 και τρίτος ο Νικ Φινκ (ΗΠΑ) με 59.21. Ο Άνταμ Πίτι (Βρετανία) παρουσιάστηκε βελτιωμένος και άγγιξε το βάθρο, τερματίζοντας τέταρτος με 59.25.

50μ ελεύθερο γυναικών – Η αγαπημένη συνήθεια της Σάρα Σέστρεμ να κατεβαίνει στα 24 δευτερόλεπτα συνέβη και στη Βουδαπέστη. Η Σουηδέζα κέρδισε το «στέμμα» της (3/3) με χρόνο 23.97, αφήνοντας δεύτερη την Σιβόν Χόγκι (Χονγκ Κονγκ) με νέο εθνικό ρεκόρ στα 24.30 και τρίτες ήταν οι αδερφές Κάμπελ (Κέιτ και Μπρόντι) με 24.42.

50μ ελεύθερο ανδρών – Στην πισίνα που το 2022 είχε στεφθεί παγκόσμιος πρωταθλητής, ο Μπεν Πράουντ επέστρεψε για να είναι πάλι πρώτος. Ο Βρετανός έκλεψε στον τερματισμό τη νίκη με 21.77, με τον Μάικλ Άντριου (ΗΠΑ) να μένει δεύτερος με 21.85 και ο Άιζακ Κούπερ (Αυστραλία) τρίτος με 21.92.