ΑμεΑ

Τέλος στο Χογκ Κονγκ

Ολοκληρώθηκαν σήμερα οι αγωνιστικές υποχρεώσεις αλλά και το διεθνές τουρνουά για την Eθνική μας ομάδα ξιφασκίας με αμαξίδιο που συμμετείχε στο γκράν πρι του Χονγκ Κονγκ.

του Αριστομένη Νικολόπουλου

Με έντονο συναγωνισμό και τα Κινέζικα σπαθιά να κερδίζουν τα περισσότερα μετάλλια ολοκληρώθηκε το διεθνές γκραν πρι του Χόνγκ Κόνγκ. Οι Έλληνες αθλητές Πάνος Τριανταφύλου (ΑΣΚΑ Μαρούσι), Γεράσιμος Πυλαρινός (ΑΣΑΜΕΑ Σπάρτακος), Βασίλης Ντούνης (ΑΟ Πήγασος Κυψέλης), Έφη Βλάμη (ΑΣΑΜΕΑ Σπάρτακος), Κέλλυ Λουφάκη (ΑΣΑΜΕΑ Αετοί Αθηνών), στην προσπάθεια συγκέντρωσης βαθμών για την παγκόσμια κατάταξη ώστε να μπορέσουν να κρατηθούν ψηλά που αυτό θα τους δώσει την συμμετοχή στους Παραολυμπιακούς αγώνες του Ρίο.
Ο Πάνος Τριανταφύλου αγωνίστηκε στη σπάθη κατηγορίας Β και κατετάγη 7ος καθώς στα προημιτελικά αποκλείστηκε από τον Ουκρανό Αντόν Ντάτσκο με 15-14 στα σημεία. Ο Ντάτσκο κατέκτησε και το τουρνουά επικρατώντας επί του Ιταλού Αλέσιο Σάρ. Τρίτοι ήταν οι Πολωνοί Άντριαν Κάστρο και Γκρεσγοντζ Πλούτα. Στο ξίφος μονομαχίας ο Τριανταφύλου τερμάτισε στην 19η θέση καθώς ηττήθηκε από τον Κορεάτη Χόνγκ Γκι Κιμ με 15-12.
Στη σπάθη ανδρών κατηγορίας Α ο Γεράσιμος Πυλαρινός τερμάτισε στην 17η θέση καθώς αποκλείστηκε από τον Ούγγρο Ρίτσαρντ Όσβαλτ με 9-15. Στο ίδιο αγώνισμα ο Βασίλης Ντούνης τερμάτισε στην 18η θέση καθώς έχασε από τον αθλητή του Χονγκ Κονγκ Φούνγκ Τσι Εντζί. Στο ξίφος μονομαχίας ο μεν Ντούνης κατέλαβε την 19η θέση καθώς έχασε από τον Εβγκένι Ποτσεβάλιν με 15-7 ενώ ο Πυλαρινός την 34η θέση καθώς έχασε από τον Ούγγρο Γκούλα Μάτο με 15-11.
Στις γυναίκες η Έφη Βλάμη τερμάτισε στην 18η θέση στο ξίφος μονομαχίας κατηγορίας Α καθώς έχασε από την Λευκορωσίδα Αλιόνα Χαλκίνα με 15-9. Στο ξίφος ασκήσεως καταταγεί 23η.
Η Κέλλυ Λουφάκη αγωνίστηκε στο ξίφος ασκησεως στην κατηγορία Β και τερμάτισε στην 17η θέση ενώ στο ξίφος μονομαχίας κατέλαβε τη 16η θέση καθώς αποκλείστηκε στην πρώτη φάση των νοκ άουτ παιχνιδιών από την Γερμανίδα Σιμόνε Μπετέκε Μπριέσε που κατέκτησε και το τουρνουά με 15-2.