Παγκόσμιο συλλόγων: Τεράστια ανατροπή η ΖΑΚΣΑ, επίδειξη ισχύος από Ζενίτ

Με ένα καταπληκτικό ματς άνοιξε η αυλαία του παγκοσμίου πρωταθλήματος συλλόγων καθώς η πρωταθλήτρια Πολωνίας ΖΑΚΣΑ επικράτησε με 3-2 της πρωταθλήτριας Ιράν Σαρμαγιέχ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2!

Οι Πολωνοί από το τρίτο σετ και μετά έπαιξαν εξαιρετικά στο μπλοκ άμυνα, μείωσαν εύκολα σε 1-2 και στο δ’ σετ προηγήθηκαν με 18-15, αλλά η Σαρμαγιέχ έφτασε σε ματς μπολ (23-24), αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της και με άσο του Τόρες η ΖΑΚΣΑ πέρασε μπροστά (26-25) και πήρε το σετ 31-29 (με φοβερό τον 31ο πρώτο πόντο).
Στο τάι μπρέικ κορυφώθηκε το δράμα με την ΖΑΚΣΑ να αλλάζει τερέν στο 8-6, αλλά η Σαρμαγιέχ πήρε το προβάδισμα και στο 13-14 έχασε κόντρα μπάλα στο πρώτο ματς-μπολ. Στο 15-15 είχαμε φοβερό ράλι με επίθεση άουτ των Ιρανών, αλλά το πιο απίστευτο ράλι έγινε στην επόμενη φάση με τον Τόρες να χαρίζει τη νίκη στην ΖΑΚΣΑ.
Στο εναρκτήριο ματς του β’ ομίλου η Ζενίτ είχε τους Μιχαίλοφ (18/26), Λεόν (12/19) να παίζουν με πάνω από 60% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, ο Παντελεϊμονένκο πρόσθεσε 8 πόντους από μπλοκ (!) κι η Μπολιβάρ του πρώην προπονητή του Παναθηναϊκού Χαβιέ Βέμπερ έχασε δίκαια και εύκολα το ματς.