Τεράστια νίκη για την Εθνική!

Τεράστια νίκη για την Εθνική ομάδα επί της Ιταλίας στην πρεμιέρα του παγκόσμιου πρωταθλήματος του Καζάν, με 11-10.

Με πολύ καλή άμυνα και ψυχωμένη επίθεση, η ελληνική ομάδα επικράτησε επί μιας εκ των κορυφαίων ομάδων στον κόσμο. Εξαιρετικός ο Χρήστος Αφρουδάκης (πόσο σωστή ήταν απόφαση της επιστροφής του…), σε πολύ καλή μερά ο Φουντούλης ενώ και στο σύνολο της η ελληνική ομάδα ήταν εξαιρετική σε άμυνα και επίθεση. Άλλωστε πρέπει να είσαι πολύ καλός για να κερδίσει την Ιταλία.

Ο αγώνας
Οι Ιταλοί προηγήθηκαν με γκολ του Αϊκάρντι από τα 2μ., όμως η Εθνική μας αντέδρασε, ισοφάρισε καταρχήν με τον Κολόμβο και μετά από ένα «νεκρό» τρίλεπτο και από τις δύο ομάδες, ήρθαν δύο διαδοχικά γκολ για την Ελλάδα. Ο Βλαχόπουλος, έπειτα από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, έδωσε προβάδισμα στην Εθνική με 2-1, ενώ ο Αφρουδάκης με εκπληκτικό γκολ από την περιφέρεια πέτυχε το 3-1, 2:43 πριν το τέλος του οκταλέπτου. Ήταν η σειρά των Ιταλών να αντιδράσουν, μειώνοντας ένα σε επίθεση με παίκτη παραπάνω με τον Λουόνγκο, ενώ στα 55 δευτερόλεπτα ο Τζορτζέτι έφερε το παιχνίδι στα ίσια (3-3). Ο Μουρίκης με γκολ στο δεύτερο δοκάρι, μετά από εξαιρετική ασίστ του Μυλωνάκη έκανε το 4-3, για να κλείσει η πρώτη περίοδος με νέο γκολ του Τζορτζέτι και ισοπαλία 4-4.
Οι άμυνες δούλεψαν καλύτερα στο δεύτερο οκτάλεπτο και για τις δύο ομάδες, η Εθνική μας στάθηκε τυχερή σε δύο περιπτώσεις με τα σουτ των Ιταλών να σταματούν στο δοκάρι, όμως οι χαμένες επιθέσεις σε παίκτη παραπάνω δεν μας επέτρεψαν να ξεφύγουμε στο σκορ. Ο Αφρουδάκης έδωσε λύση με δεύτερο γκολ από την περιφέρεια για το 5-4, ενώ το 6-4 δεν έγινε με το χαμένο πέναλτι του Φουντούλη, έγινε όμως 20 δευτερόλεπτα αργότερα (1:23 πριν το τέλος) από τον Κώστα Γεννηδουνιά. Στα 49 δευτερόλεπτα από το δεύτερο δοκάρι ο Αϊκάρντι μείωσε σε 6-5, με την Εθνική να φτάνει στο ημίχρονο με προβάδισμα στο σκορ.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική συνέχισε την καλή της άμυνα και ο Αλέξανδρος Γούνας με παληκαρίσιο γκολ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ελληνική ομάδα (7-5) για να πάει τη διαφορά στα τρία γκολ ο Φουντούλης (8-5). Για πρώτη φορά όμως η άμυνα της Εθνικής χαλάρωσε και δέχθηκε δύο γκολ σε 30 δευτερόλεπτα. Φιλιόλι και Τζιάκοπο μείωσαν στο 8-7, για να σκοράρει και πάλι ο Φουντούλης και να κλείσει το οκτάλεπτο στο 9-7.
Στην τελευταία περίοδο, οι Ιταλοί μπήκαν απαοφασισμένοι και 5:43 πριν από το λήξη, ο Φιλιόλι μείωσε στο γκολ (9-8) με πέντε λεπτά πριν από τη λήξη, ο Μπαράλντι ισοφάρισε το σκορ (9-9).
Η Εθνική απάντηση στον παίκτη παραπάνω και με ασίστ του Φουντούλη στον Μουρίκη, η ελληνική ομάδα πήρε και πάλι το προβάδισμα με 10-9. Οι Ιταλοί απάντησαν με τον Λουόνγκο (10-10) όμως στην επόμενη φάση ο Χριστόδουλος Κολόμβος κέρδισε το πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Χρήστος Αφρουδάκης (11-10) τρία λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα.
Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Ποντικέας μπλόκαρε το σουτ των Ιταλών που προσπάθησαν να ισοφαρίσουν.

Οκτάλεπτα 4-4, 2-1, 3-2, 2-3
Ελλάδα (Βλάχος) Κολόμβος 1, Βλαχόπουλος 1, Αφρουδάκης 3, Μουρίκης 2, Γεννηδουνιάς 1. Γούνας 1, Φουντούλης 2.
Ιταλία (Καμπάνια) Αϊκάρντι 2, Λουόνγκο 2, Τζορτζέτι 2, Φιλιόλι 2, Τζιάκοπο 1, Μπαράλντι 1.