Τεράστια νίκη του Ολυμπιακού που βλέπει 8αδα!

Ο Ολυμπιακός άλωσε την έδρα της Τσανάκαλε, την οποία κερδισε με 3-2 στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τους «16» του Challenge Cup και βρίσκεται αγκαλιά με μια ιστορική πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης.

Οι ερυθρόλευκες στον επαναληπτικό που θα διεξαχθεί στις 7/2 στο κλειστό του Ρέντη θέλουν και πάλι νίκη με οποιοδήποτε σκορ ενώ αν χάσουν με 3-2 η πρόκριση θα κριθεί στο χρυσό σετ.
Ο Ολυμπιακός έκανε ένα ιδανικό πρώτο σετ με μόλις τρία λάθη και στο δεύτερο άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων κατακτώντας το στις λεπτομέρειες, ωστόσο στο τρίτο είχε μόλις 13% στην επίθεση και στο τέταρτο δεν μπόρεσε να σταματήσει την επίθεση της Τσανάκαλε για να οδηγηθεί το ματς στο τάι μπρέικ.
Εκεί το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το 6-7 που έγινε 6-9 και 8-13 για να πάρει ο Ολυμπιακός την τεράστια νίκη.
«Κάναμε ένα καλό βήμα σε αυτό το πρώτο ματς. Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό σε όλη τη διάρκεια του. Σε κάποιες περιόδους ήμασταν εμείς πολύ καλά σε κάποιες άλλες η Τσανάκαλε που επίσης έπαιξε καλά. Κάναμε καλή δουλειά αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι», είπε ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς μετά τον αγώνα και συμπλήρωσε: «Ο αντίπαλός μας είναι δυνατός ωστόσο θέλουμε να τον κερδίσουμε ξανά στον επαναληπτικό για να προκριθούμε στους «8». Στο δεύτερο παιχνίδι θα έχουμε και την βοήθεια των φιλάθλων μας γιατί πάντα όταν παίζουμε με την υποστήριξή τους όλα είναι πολύ πιο εύκολα».

Τα σετ: 20-25, 24-26, 25-15, 25-19, 9-15
Τσανάκαλε (Οζντουράκ) Κουλάν 22 (19/45 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 19% άριστες), Μπαρούτ, Αριτσί 13 (6/17 επ., 1 άσο, 6 μπλοκ), Ουζούν 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. – 18% άριστες), Γέρκοφ 18 (13/51 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ. – 26% άριστες), Τουρκάν 2 (2/3 επ.), Καγιατσάν –λ (43% υπ. – 26% άριστες) / Γετίμογλου, Τσινάρ 1 (1 μπλοκ), Νταλ 6 (2/6 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κεστιρενγκόζ 8 (6/21 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ).
Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς) Γιώτα 13 (8/13 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 9 (7/34 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 36% υπ. – 27% άριστες), Μαλασάι 12 (10/24 επ., 2 άσοι, 49% υπ. – 28% άριστες), Λαμπρούση 10 (8/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (3/4 επ., 1 άσο), Χίπε 21 (19/53 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κονόμι –λ (42% υπ. – 25% άριστες) / Κοκκινάκη –λ, Τσίμα 2 (0/6 επ., 2 μπλοκ), Βλαχάκη, Τέζα, Εμμανουηλίδου.