ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΚΟΚΚΑΛΑΝΗ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο πρωταθλητής του RSX Βύρωνας Κοκκαλάνης στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξήχθη στο Καντίθ της Ισπανίας, λίγο πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο αθλητής του Νικόλα Κακλαμανάκη αγωνίστηκε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα με μοναδικό στόχο το μετάλλιο και το πέτυχε. O Κοκκαλάνης ξεκίνησε την κούρσα των μεταλλίων όντας στη δεύτερη θέση με 40 πόντους και σήμερα τερματίζοντας 8ος, κατάφερε να παραμείνει εντός μεταλλίων και να κατακτήσει το χάλκινο χάνοντας για λίγο το ασημένιο (56 βαθμοί). Αυτό είναι το δεύτερο μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα για τον Βύρωνα Κοκκαλάνη και μάλιστα σε μία πολύ σημαντική στιγμή καθώς σε λιγότερο από 90 ημέρες θα αγωνιστεί στα νερά της Ενοσίμα με στόχο το Ολυμπιακό μετάλλιο, το οποίο όπως απέδειξε σήμερα δεν είναι μακριά.
Ο Ιταλός Ματία Καμπόνι, που ήταν τρίτος μέχρι και χθες, έκανε πολύ καλή εμφάνιση σήμερα και τερματίζοντας πρώτος (46 βαθμοί) έκλεψε τη δεύτερη θέση από τον Έλληνα πρωταθλητή. Παγκόσμιος πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Ολλανδός Κίραν Μπάλντοε με 22 πόντους.