ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Τέταρτες στον κόσμο Μπούρμπου-Γεωργούδη

Μετά από συναρπαστικό αγώνα στον τελικό της δικώπου των νεανίδων, το πλήρωμα των Γεωργούδη-Μπούρμπου κατέλαβε την τέταρτη θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Ρότερνταμ.

του Βασίλη Τσανταρλιώτη

Οι δύο Ελληνίδες προσπάθησαν για το χάλκινο μετάλλιο δίνοντας μάχη με τις Αμερικανίδες Μάρτσακ και Κάιναστ, όμως τελικά ολοκλήρωσαν στην τέταρτη θέση κάνοντας 7:25.32 έναντι 7:20.63 των Αμερικανίδων. Να σημειωθεί ότι η Χριστίνα Μπούρμπου είναι μόλις 16 ετών!
Το χρυσό μετάλλιο κατέληξε στις Ιταλίδες Ντι Φόνσο και Ρόσεκ που τερμάτισαν σε 7:15.85 ενω δεύτερες ήταν οι Δανέζες Σάνγκααρντ-Πέτερσεν με 7:18.50.