Θεσσαλονίκη 2021: Review, 1η μέρα

Η πρώτη μέρα στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ20 ολοκληρώθηκε, με αρκετά όρια για ευρωπαϊκό και παγκόσμιο Κ20 να σημειώνονται αλλά και ένα πανελλήνιο ρεκόρ να ξεχωρίζει.

Συνολικά έξι όρια σημειώθηκαν κατά τη διάρκεια της ημέρας (τέσσερα για ευρωπαϊκό, δύο για παγκόσμιο) ενώ το πανελλήνιο ρεκόρ στη δισκοβολία νεανίδων είναι αυτό που ξεχώρισε.

Σφυροβολία εφήβων

Πανελληνιονίκης με πολύ καλή βολή, στα 76.26μ, αναδείχθηκε ο σφυροβολος από την Κρήτη Ορέστης Ντουσάκης που είχε επίσης ακόμη μια βολή πάνω από τα 74μ (74.04μ). Δεύτερος κατετάγη ο Νικόλας Πολυχρονίου που με 71.87μ αφήνοντας τρίτο τον Γιαννη Κορακίδη με 69.80μ.

Ύψος νεανίδων

Η 17χρονη αθλήτρια του ΑΟ Φιλοθέης, Βιργινία Κουλουμέντα, επικράτησε στη μάχη του ύψους με 1.75μ. Ακολούθησε η Σάντη Παπακώστα με το ίδιο ύψος, αλλά με χειρότερες προσπάθειες. Στην 3η θέση η Καλλιόπη Παπανδρεοπούλου με 1.67μ.

110μ εμπόδια εφήβων

Ο Βασίλης Αρβανίτης έτρεξε στη δεύτερη τελική σειρά των 110μ με εμπόδια και με επίδοση 14.50 (+3.2) κατέλαβε την νίκη στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ20. Ακολούθησε ο Βαγγέλης Τρέντσιος με 14.71 και ο Χαράλαμπος Κατσαρώνας στην τρίτη θέση με 14.87.

Σφαιροβολία εφήβων

Δυο φορές βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ ο Κωνσταντίνος Γεννικης, με 18.65μ στην τελευταία του βολή. Με 16.99μ ακολούθησε ο Αννίβας Οικονόμου ενώ τρίτος κατετάγη ο Παναγιώτης Μαλαπάνης με 16.12μ.

Επί κοντώ εφήβων

Υπερβαίνοντας το 5.10μ ο Σωτήρης Χύτας κατάφερε να κλείσει θέση και για το παγκόσμιο πρωτάθλημα της κατηγορίας των εφήβων, ενώ επιβεβαίωσε ξανά το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 του Ταλίν. Με αυτή την επίδοση πήρε και το χρυσό ενώ το ασημένιο πήγε στον Γιώργο Χριστόπουλο με 4.80μ και στον Γιώργο Αβαταγγέλο 4.80μ.

Τριπλούν νεανίδων

Για ακόμη μία φορά η Σωτηρία Ράπτη ξεπέρασε τα 13μ με ευνοϊκό άνεμο (3.7) και δεν μπόρεσε να μετρήσει σα ρεκόρ όμως επικράτησε στον αγώνα. Κατά τη διάρκεια του πρωινού προγράμματος έκανε 12.96μ με όριο για το παγκόσμιο Κ20. Η Ανδρομάχη Βελέντζα ήταν δεύτερη με 12.36μ ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε η Αναστασία Βοκοτοπούλου με 12.03μ.

100μ εμπόδια νεανίδων

Με 14.33 η 17χρονη Χάβα Ντέλιου νίκησε τον αγώνα και την ακολούθησε στη δεύτερη θέση η επίση 17χρονη Αλκυόνη Ζαροκώστα με 14.40. Την τρίτη θέση κατέλαβε η Μαρίνα Γιαννάδη με 14.43.

100μ νεανίδων

Με χρόνο 11.65 (3.5) η νεαρή σπρίντερ επιβεβαίωσε το ρόλο του φαβορί και κέρδισε τη 2η και γρηγορότερη σειρά των 100μ για να πάρει το 5ο της χρυσό μετάλλιο σε πανελλήνιο πρωτάθλημα νεανίδων σε ατομικό αγώνισμα. Ακολούθησαν Ζωή Τραγουστή με 11.91 (3.5) και Κατερίνα Λουκάτη με 12.13 (3.5).

100μ εφήβων

Με 10.63 και θετικό άνεμο +4.2 κατέλαβε την πρώτη θέση ο Νικόλας Παναγιωτόπουλος, ο οποίος κατέχει στο συγκεκριμένο αγώνισμα όριο για το ευρωπαϊκό και παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ20. Ο Γεράσιμος Καμπίτσης με 10.83 τερμάτισε δεύτερος και τρίτος ήταν ο Κωνσταντίνος Μίλιος με 10.84.

Δισκοβολία νεανίδων

Την υπογραφή της στο πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας Κ20 έβαλε η νεαρή δισκοβόλος Αρετή Φιλιππίδου που κατέγραψε επίδοση στα 55.12μ και βελτίωσε το 54.50μ της Αρετής Αμπατζή. Το πανελλήνιο ρεκόρ κρατούσε από το 1993. Δεύτερη ήταν η Σοφία Κεσσίδη με -την καλή επίδοση- 52.04μ.

400μ νεανίδων

Στη δεύτερη τελική σειρά έτρεξε η Αναστασία Ράπτη που με μια δυνατή μάχη στα τελευταία μέτρα της κούρσας κατέλαβε την πρώτη θέση με επίδοση 57.43 αφήνοντας δεύτερη τη Λάουρα Ζενέγια με 58.08. Τρίτη τερμάτισε η Γεωργία Μαρία Δεσπολλάρη.

400μ εφήβων

Ο αθλητής της παρατεταμένης ταχύτητας του ΟΦΗ, Αλέξης Τζατζαράκης, κατέκτησε άλλον ένα τίτλο στο πανελλήνιο Κ20 με επίδοση 49.73 στη 2η τελική σειρά. Ο Νικολίν Ντρεβίση με 49.90 ήταν δεύτερος ενώ την τριάδα συμπλήρωσε Κωνσταντίνος Καπούλας με 50.14.

1500μ εφήβων

Με 4:01.43 ο Παναγιώτης Πετρουλάκης κατέκτησε τον πανελλήνιο τίτλο ενώ ο Πέτρος Παπαϊωάννου με 4:01.80 ήταν δεύτερος. Τρίτος ήταν ο Οδυσσέας Κίκας με 4:01.83.

1500μ νεανίδων

Η αθλήτρια από τη Βεργίνα ακολούθησε από κοντά από την αρχή της κούρσας την Ελένη Ιωάννίδου και την κατάλληλη στιγμή, στην τελευταία στροφή, πέρασε μπροστά και τερμάτισε 1η σε 4:29.63. Ακολούθησε η Ελένη Ιωαννίδου του ΟΚΑ Βικέλας Βέροιας με 4:35.17 και την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε η Ελένη Οικονόμου με 4:43.48.

Τριπλούν εφήβων

Με νέο ατομικό ρεκόρ στα 15.28μ (+0.8) ο Γιώργος Βασιλογιαννακόπουλος έγινε το νεότερο μέλος της αποστολής για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων του Ταλίν. Το προηγούμενο ρεκόρ του νεαρού άλτη ήταν 14.48μ. Παράλληλα, με αυτή την επίδοση αναδείχθηκε πανελληνιονίκης στο πρωτάθλημα Κ20, που είναι και ο πρώτος του τίτλος σε αυτή την κατηγορία. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Ανδρέας-Σπύρος Καραλής ο οποίος μέσα σε μια μέρα βελτίωσε τρεις φορές το ατομικό του ρεκόρ (15.06μ, 15.12μ, 15.21μ) και έκανε όριο για το ευρωπαϊκό Κ20. Χάλκινος ήταν ο Κωνσταντίνος Τσατσούλης με 14.65μ.

3000μ με φυσικά εμπόδια νεανίδων

Παρά την προσπάθεια που έκαναν η Νικολέτα Ραφαϊλάκη του ΑΟ Λασιθίου και η 17χρονη Βασιλική Καλλιμογιάννη του Ηρακλή Θεσσαλονίκης που ξεχώρισαν από νωρίς στην κούρσα των 300μ στιπλ δεν μπόρεσαν να κατέβουν με το συναγωνισμό μεταξύ τους κάτω από το 10:50 που είναι το όριο για το ευρωπαϊκό Ε/Ν. Σε 11:01.02 τερμάτισε η Ραφαϊλάκη που είχε περισσότερες δυνάμεις στο τέλος, και αρκετά πίσω της τερμάτισε 2η η Καλλιμογιάννη με 11:24.79. Τρίτη ήταν η Αθανασία Κοκκόρου με 11:29.48.

3000μ με φυσικά εμπόδια εφήβων

Με 9:39.50 ο Ανδρέας Έλληνας επικράτησε στον αγώνα και πήρε το χρυσό ενώ το ασημένιο πήγε στον Χρήστο Βαρέλη με 9:44.86 και το χάλκινο στον Γιώργο Παπαφιλίππου με 10:23.42.

Ακοντισμός νεανίδων

Η Ελίνα Τζένγκο δε δυσκολεύτηκε να επικρατήσει και με βολή στα 53.53μ πήρε το χρυσό. Ακολούθησε η Αναστασία Ντραγκομίροβα με 39.60μ και η Ρωξάνη Χρυσοπηγή Μαρίνου με 39.26μ ήταν τρίτη.

5000μ νεανίδων

Η Ιωάννα Πασπαλιάρη, που έχει εξασφαλίσει ήδη την παρουσία της στο ερχόμενο ευρωπαϊκό, τερμάτισε πρώτη με 17:25.85 και με 17:44.58 ακολούθησε η Μαρία Κάσσου. Οι δυο τους ήταν οι μοναδικές με χρόνο καλύτερο των 18′ αφού τρίτη ήταν η Χριστίνα Κορωνίου με 18:19.31.

5000μ εφήβων

Ο Νίκος Σταμούλης, που έχει ήδη το όριο για τα 5000μ, έτρεξε με στόχο τη νίκη την οποία και πήρε με χρόνο 15:11.18. Το ασημένιο πήγε στον Παναγιώτη Γιαννάτη με 15:30.31 και με 15:34.39 ο Γιώργος Χριστόφορς Κύρτσης πήρε το χάλκινο.

4Χ100μ νεανίδων

Με 48.72 οι Κολοκυθά, Μανδαράκα, Ζαροκώστα, Μήτα κατέλαβαν την πρώτη θέση στην σκυταλοδρομία 4Χ100μ και κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο του πανελληνίου πρωταθλήματος Κ20. Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε η ΑΓΣ Ιωαννίνων με 49.08 και το χάλκινο η Πέλασγος ΑΣ Λάρισας με 49.16.

4Χ100μ εφήβων

Με τους Τάσση, Ζαχαριάδη, Ντερβίση και Καρασμανάκη, ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με επίδοση 43.21. Ο Εύοσμος ολοκλήρωσε την κούρσα δεύτερος με χρόνο με 43.22 και ο ΣΚΑ Κολλεγίου Αθηνών τρίτος με 43.60.