Θετικότατο πρόσημο για Ταμουρίδη

Ο Γιάννης Ταμουρίδης αναχωρεί από την Ιταλία και το «Κόπι και Μπάρταλι» με ένα πλασάρισμα μέσα στη δεκάδα και μία θέση στο βάθρο.

του Στέφανου Σουλιώτη

Το πρώτο του βάθρο για τη φετινή αγωνιστική περίοδο επιφύλασσε στον Γιάννη Ταμουρίδη το «Κόπι και Μπάρταλι» που πραγματοποιήθηκε από την περασμένη Πέμπτη έως την Κυριακή στην Ιταλία. Μόλις στον τρίτο του αγώνα στη σεζόν ο 35χρονος πρωταθλητής κατάφερε το Σάββατο να περάσει τρίτος τη γραμμή του τερματισμού στο σπριντ, ενώ δύο ημέρες νωρίτερα είχε τερματίσει δέκατος στο εναρκτήριο ετάπ του φημισμένου ιταλικού αγώνα. Στο τέταρτο και τελευταίο ετάπ της Κυριακής ο ποδηλάτης της Synergy Baku κατέλαβε την 81η θέση η οποία τον έφερε επίσης στην 81η θέση της τελικής γενικής κατάταξης του «Κόπι και Μπάρταλι». Στην κατάταξη των πόντων ο Ταμουρίδης κατέλαβε την έκτη θέση. Νικητής της διοργάνωσης αναδείχθηκε ο Ρώσος Σεργκέι Φιρσάνοφ. Δεύτερος ήταν ο Ιταλός Μάουρο Φινέτο και το βάθρο συμπλήρωσε ο συμπατριώτης του Τζιάνι Μόσκον. Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον Ταμουρίδη είναι το GP Adria Mobil στις 3 Απριλίου στη Σλοβενία.