Θριαμβευτής ο Λίσεκ στο Ζάππειο

Ένας πολύ ωραίος αγώνας ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο Σύνταγμα με τον Εμμανουήλ Καραλή να κλείνει επίσημα μια θέση για Ντόχα και τον Λίσεκ να κερδίζει με 5.84μ καταρρίπτοντας το ρεκόρ αγώνων.

του Παναγιώτη Βότση

Ένας ωραίος αγώνας, με όχι ιδανικές συνθήκες, ολοκληρώθηκε πριν από λίγο. Στο Athens street pole vault ο Πολωνός Πιοτρ Λίσεκ ήταν ο νικητής με καλύτερο άλμα στα 5.84μ., ύψος που αποτελεί και ρεκόρ αγώνων αφού μέχρι σήμερα το ρεκόρ ήταν 5.83μ. από τον Γερμανό Μπιόρν Ότο και το 2013. Έπειτα, όντας ο μοναδικός που είχε ξεπεράσει αυτό το ύψος, ανέβασε τον πήχη στα 6.00μ. O Πολωνός πρωταθλητής έχει περάσει ξανά τα 6.00μ. στον κλειστό στίβο ενώ προσπάθησε να το καταφέρει και στον ανοιχτό στίβο, κατόρθωμα αρκετά δύσκολο, όμως είχε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες με το τελευταίο του άλμα να ήταν όμως αρκετά καλό. Δεύτερος ήταν ο Εμμανουήλ Καραλής με άλμα στα 5.71μ., το καλύτερο που έχει καταφέρει ποτέ στον ανοιχτό στίβο αφού μέχρι πριν τον σημερινό αγώνα είχε 5.63μ. Παράλληλα, πέτυχε φετινό ρεκόρ και, φυσικά, έκλεισε μια θέση για το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα τον ερχόμενο Σεπτέμβριο ενώ έδειξε πως σιγά σιγά επανέρχεται και ίσως είναι έτοιμος πια για μεγάλα άλματα. Στην τρίτη θέση ολοκλήρωσε ο Κώστας Φιλιππίδης με 5.61μ., ισοφαρίζοντας το φετινό του ρεκόρ ενώ είχε τρεις άκυρες στα 5.71μ.

Οι συνθήκες στο Ζάππειο δεν ήταν ιδανικές αφού είχε πλάγιο άνεμο και αρκετά δυνατό που δεν επέτρεπε στους επικοντιστές να κάνουν τεχνικά σωστά άλματα και έτσι ο παγκόσμιος πρωταθλητής Παβέλ Βοϊτσεχόφσκι δεν έγραψε επίδοση αφού είχε τρία άκυρα άλματα στα 5.35μ. Παρόμοια και αρκετοί από τους συμμετέχοντες ενώ μόλις 5 από τους 16 συμμετέχοντας ξεπέρασαν τα 5.50μ.