ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ ΠΑΤΙΝΑΖ

Θρίαμβος για Χάνιου στο Σαπόρο

Με δύο μεγάλες εμφανίσεις σε σύντομο και ελεύθερο πρόγραμμα, ο δύο φορές χρυσός Ολυμπιονίκης Γιουζούρου Χάνιου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο μπροστά στο κοινό της χώρας του και παράλληλα εξασφάλισε την παρουσία του στα τελικά του Τορίνο.

του Θανάση Σταθόπουλου

Εκτελώντας ένα εξαιρετικό ελεύθερο πρόγραμμα, υπό τους ήχους του Origin, ο Γιουζούρου Χάνιου ολοκλήρωσε ένα εκπληκτικό διήμερο το οποίο οποίο του χάρισε το εισιτήριο για τα τελικά της σειράς των φετινών Γκραν Πρι, που θα διεξαχθούν στο Τορίνο (5-8/12).
Ένα πρόγραμμα το οποίο περιλάμβανε ένα τετραπλό λουπ, ακολουθούμενο από ένα τετραπλό σάλχο, ένα τριπλό λουτς, αλλά κι ένα τετραπλό τόλουπ. Το πρόγραμμα του Χάνιου ολοκληρώθηκε μ’ έναν εντυπωσιακό συνδυασμό (τριπλό άξελ-τριπλό σάλχο), αλλά και μ’ ένα πανέμορφο σπιν με τον 24χρονο να γνωρίζει την αποθέωση.
Η συνολική βαθμολογία για τον νικητή των χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων σε Σότσι και Πιόνγκτσανγκ ήταν 305,05 βαθμοί, με τον 22χρονο Γάλλο Κέβιν Εϊμόζ να τον ακολουθεί με 250,02 βαθμούς, αλλά και στα τελικά του Τορίνο.
Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Καναδό Ρομάν Σαντόφσκι, ο οποίος αν και ήταν τέταρτος στο σύντομο πρόγραμμα, χάρη σε μια εξαιρετική εμφάνιση στο ελεύθερο πρόγραμμα σημείωσε τη δεύτερη καλύτερη επίδοση συγκεντρώνοντας 247,50 βαθμούς.
Μια θέση η οποία δεν ήταν αρκετή για να τον πάει στο Τορίνο, όμως το μετάλλιο ήταν ιδιαίτερα σημαντικό για τον 20χρονο από το Τορόντο, καθώς ήταν το πρώτο καριέρας σε Γκραν Πρι.