ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Θρίλερ στον πρώτο τελικό

Στην παράταση κρίθηκε ο πρώτος τελικός της Α1 γυναικών του χάντμπολ μεταξύ Νέας Ιωνίας και Ορμής.

Η Νέα Ιωνία έκανε το πρώτο βήμα για τον τίτλο, που κρίνεται στις τρεις νίκες, επικρατώντας με 33-30 στην παράταση σε ένα ματς – θρίλερ.
Στο πρώτο μέρος, η Νέα Ιωνία κατάφερε να κρατήσει την Ορμή για 11 λεπτά χωρίς γκολ και μετέτρεψε το 7-7 σε 10-7 στο τέλος του τριανταλέπτου.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Σοφίας Ναϊσίδου κράτησε μία διαφορά 2-3 γκολ μέχρι το 40′, όμως η Ορμή ισορρόπησε το ματς ισοφαρίζοντας σε 17-17 στο 45′. Με ένα νέο ξέσπασμα η Νέα Ιωνία προηγήθηκε με 20-17, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και ισοφάρισαν στο 56′ σε 24-24. Στο 57′ η Κεπεσίδου απέκρουσε πέναλτι της Μίλασιτς, όμως η τελευταία ήταν εκείνη που διαμόρφωσε το 26-26, είκοσι δεύτερα πριν τη λήξη και έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Στο πρώτο μέρος της παράτασης η Νέα Ιωνία κατάφερε να ξεφύγει με 29-27. Σαράντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος η Ορμή μείωσε σε 31-30 και η Μπράουερ χρεώθηκε με τρίτο δίλεπτο. Ωστόσο η Τσάκαλου απάντησε κάνοντας το 32-30, η Ορμή έχασε την επόμενη επίθεση και οι γηπεδούχες διαμόρφωσαν το τελικό 33-30.

Μετά το τέλος του ματς η Ορμή κατέθεσε ένσταση υποστηρίζοντας ότι η Νέα Ιωνία έπρεπε να δεχθεί δίλεπτη αποβολή 47 δεύτερα πριν το τέλος της παράτασης, για παίκτρια παραπάνω στον αγωνιστικό χώρο. Όπως λένε οι άνθρωποι της Ορμής, η Μπράουερ διέσχισε τον αγωνιστικό χώρο μετά την αποβολή της για να πάει στην κερκίδα και ενώ το παιχνίδι παιζόταν, όμως στις διαμαρτυρίες τους ο παρατηρητής Αντωνόπουλος τους απάντησε ότι όλα έγιναν κανονικά.

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ – ΟΡΜΗ ΛΟΥΞ 33-30
Τα πεντάλεπτα 2-1, 5-3, 5-6, 7-7, 7-7, 10-7 (ημχ.), 13-10, 15-13, 17-17, 21-18, 24-23, 26-26 (κ.α.), 29-27, 33-30.
Νέα Ιωνία (Σοφία Ναϊσίδου) Κεπεσίδου, Αργυροπούλου, Μπράουερ 12, Παπανικολάου 4, Παπά 3, Γκουζούλη, Πανούση, Ζυγούρα 3, Χοτοκουρίδου, Μασμανίδου, Χρυσή 1, Χρονοπούλου 1, Τσακάλου 9, Διακογιάννη, Ρόζου, Στουγιαννίδου.
Ορμή (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Χατζηπαρασίδου 8, Πολίτη, Καράγιωργα, Κουκουλομάτη, Στράτου 1, Μίλασιτς 8, Μούρνου 5, Καρελά 3, Χατζηαγαπίδου, Θανοπούλου, Παύλου, Μισαήλοβιτς, Τσαουσίδου 5.
Διαιτητές Κατσίκης- Μιχαηλίδης, Κόκκινη 69:13 Μπράουερ (τρία δίλεπτα), δίλεπτα 7-8, πέναλτι 4/4-4/9.

Μετά το τέλος του ματς η ομάδα της Ορμής έκανε ένσταση την οποία υπογράφει ο συνοδός κ. Αλέκος Μεντζελόπουλος και η οποία αναφέρει: «Ενίσταμαι διότι στο 69:13 η Μπράουερ της Νέας Ιωνίας δέχθηκε 3η δίλεπτη αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα. Οι διαιτητές σφύριξαν την έναρξη του αγώνα και η Νέα Ιωνία βρέθηκε με παίκτη παραπάνω στον αγωνιστικό χώρο εκείνη την στιγμή. Διαμαρτυρηθήκαμε και ο delegate του αγώνα μου είπε ότι είναι όλα εντάξει και να καθίσω στον πάγκο μου, ενώ έπρεπε να γίνει αλλαγή κατοχής και μπάλας και μία παίκτρια της Νέας Ιωνίας έξω. Να διευκρινίσω ότι το σκορ στο συγκεκριμένο λεπτό ήταν 31-30 υπέρ της Νέας Ιωνίας. Στη συνέχεια δέχθηκε δίλεπτο από τον delegate του αγώνα, διότι διαμαρτυρήθηκα για το αυτονόητο».

Οι διαιτητές του αγώνα απάντησαν: «Στο 69:13 όταν δόθηκε δίλεπτος αποκλεισμός σε παίκτρια της Νέας Ιωνίας η μπάλα ήταν εκτός παιδιάς και για αυτό τον λόγο δεν άλλαξε κατοχή».

Τα υπόλοιπα ματς
Στον πρώτο αγώνα για τις θέσεις 3-4 η Αναγέννηση Άρτας επικράτησε του ΠΑΟΚ με 23-24 στη Μίκρα και χρειάζεται ακόμη μία νίκη για να τελειώσει τη σειρά.

Στον δεύτερο αγώνα για τις θέσεις 5-6 ο Αμύντας επικράτησε εκτός έδρας του Μ. Αλεξάνδρου Γιαννιτσών με 29-34, συμπλήρωσε τις απαιτούμενες δύο νίκες και εξασφάλισε το ευρωπαϊκό εισιτήριο για δεύτερη σερί χρονιά.

ΠΑΟΚ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 23-24
Τα πεντάλεπτα
1-3, 3-5, 5-6, 5-8, 7-10, 11-12 (ημχ.), 16-12, 16-15, 17-16, 18-18, 21-22, 23-24
ΠΑΟΚ (Γρηγορία Γκόλια) Καβαζοπούλου, Νούλα 5 , Παυλίδου, Γκροζντάνοφσκα 7, Παπαδοπούλου, Ανθίτση 1, Σελεμίδου, Τζέριτς, Καρσανίδου, Ράτσικα, Τσιτλακίδου, Προκοπίδου 7, Παύλου, Παπάζογλου 1, Μάστακα 2, Λαζαρίδου.
Αναγέννηση (Παναγιώτης Ντάρας) Καλασνίκοβα, Μπαλάφα 12, Σκουτέλλα 2, Χήτα, Βέμη 1, Σκάρα 4, Δήμου, Βράτσεβα 2, Γρούμπα, Δημητρίου 1, Ματαρώνα 2, Κολιού.
Διαιτητές Πατιός- Τσιάνας, δίλεπτα 2-2, πέναλτι 2/4-4/4

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ- ΑΜΥΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ 29-34
Τα πεντάλεπτα 1-1, 3-3, 6-6, 7-7, 11-10, 16-15 (ημχ.), 18-18, 20-20, 22-25, 26-29, 27-31, 29-34
Μ. Αλέξανδρος (Κώστας Τούτσης): Σωτηριάδου, Ξηρίδου, Ανδρίτσου 15, Μαυροπούλου, Παπαδοπούλου Α., Πυριτίδου, Πέιου, Τσιτσούκη 1, Γιουλβανίδου 1, Παρασκευαϊδου, Παπαδοπούλου Ι. 5, Τροχίδου 2, Ζιάκκα, Παναγιωτίδου 1, Φράγκου 4.
Αμύντας(Νίκος Γιώσκος) Κόρρα, Μπάντη, Γεωργιάδου 2, Ζντραβέσκα 6, Ρακοπούλου 1, Σουμελίδου, Κοτσοπούλου, Ζαραλή, Τσιομπάνου 10, Ταϊρίδου, Χατζή, Γκάτσιου 2, Βαφειάδου 6, Καλογήρου, Στρατάκη 7.
Διαιτητές Νάσκος- Χαρίτσος, δίλεπτα 7-5, πέναλτι 4/5-5/5.