Τι είδαμε και τι θα δούμε στο Ρίτσμοντ

Μετά από τέσσερις ημέρες δράσης και την ολοκλήρωση όλων των ατομικών χρονομετρήσεων, σήμερα οι αθλητές θα ξεκουραστούν ενόψει των αγώνων αντοχής που ακολουθούν.

του Στέφανου Σουλιώτη

Στα μισά του βρίσκεται το παγκόσμιο πρωτάθλημα ποδηλασίας δρόμου που πραγματοποιείται στο Ρίτσμοντ των ΗΠΑ. Η διοργάνωση ξεκίνησε στις 20 Σεπτεμβρίου και θα ολοκληρωθεί την ερχόμενη Κυριακή. Εχθές τελείωσε το αγωνιστικό σκέλος των ατομικών χρονομετρήσεων όλων των κατηγοριών, στις οποίες υπήρχε διπλή ελληνική συμμετοχή, ενώ η Ελλάδα θα εκπροσωπηθεί και στο αγώνισμα της αντοχής.

Ατομική χρονομέτρηση
Στην ατομική χρονομέτρηση ανδρών ο Βασίλ Κιργιένκα αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής. Ο 34χρονος Λευκορώσος ήταν υπολογίσιμη δύναμη αλλά σε έναν αγώνα που συμμετείχε ο σπεσιαλίστας Τόνι Μάρτιν, ο δυνατός Τομ Ντιμουλάν και ο εκρηκτικός Ρόιαν Ντένις θεωρητικά δεν είχε τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Ωστόσο διέψευσε κατηγορηματικά τους πάντες και πρόσθεσε τη νίκη στο Ρίτσμοντ σε εκείνη της ατομικής χρονομέτρησης του Γύρου της Ιταλίας και των Ευρωπαϊκών αγώνων του Μπακού. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Ιταλός Αντριάνο Μαλόρι και στην τρίτη ο Γάλλος Ζερόμ Κοπέλ.
Στην ατομική χρονομέτρηση συμμετείχαν επίσης οι Πολυχρόνης Τζωρτζάκης και Νεόφυτος Σακελλαρίδης-Μάγκουρας τερματίζοντας στην 55η και 58η θέση αντίστοιχα. Οι δύο Έλληνες πρωταθλητές έκαναν το ντεμπούτο τους σε παγκόσμιο πρωτάθλημα κατηγορίας ανδρών και αποκόμισαν πολύτιμες εμπειρίες για τη συνέχεια.
Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών η Λίντα Βιλούμσεν ήταν εκείνη που φόρεσε τη φανέλα με τα χρώματα της ίριδας. Τα τελευταία δέκα χρόνια η Νεοζηλανδή αθλήτρια δεν είχε βρεθεί ποτέ εκτός δεκάδας στην ατομική χρονομέτρηση και κατάφερε να ανεβεί στο βάθρο πέντε φορές, με δύο ασημένια και τρία χάλκινα μετάλλια. Η λύτρωση ήρθε στο 30ο έτος της ηλικίας της αφήνοντας δεύτερη την Ολλανδή Άννα Βαν ντερ Μπρέγκεν και τρίτη την περσινή παγκόσμια πρωταθλήτρια Λίζα Μπρενάουερ.

Ομαδική χρονομέτρηση και νέοι
Στην ομαδική χρονομέτρηση ανδρών κυριάρχησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η Μπι Εμ Σι. Η αμερικανική ομάδα έχοντας στην εξάδα της τον Ντένις αναδείχθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Έτιξ Κουίκ Στεπ και στην τρίτη την Μόβισταρ. Η ομαδική χρονομέτρηση προστέθηκε στο πρόγραμμα του παγκόσμιου πρωταθλήματος το 2012 για εμπορικούς λόγους και είναι το μόνο αγώνισμα που συμμετέχουν επαγγελματικές ομάδες. Από το 1962 έως το 1994 συμμετείχαν εθνικές ομάδες. Για τα επόμενα 18 χρόνια απουσίαζε από το πρόγραμμα των αγώνων.
Στην ομαδική χρονομέτρηση γυναικών την πρώτη θέση κατέλαβε η Βελόσιο Σραμ και πίσω της τερμάτισε η Μπόελς Ντόλμανς και η Ράμπιο Λιβ.
Στην ατομική χρονομέτρηση νέων ο Μαντς Σμιντ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Ο Δανός εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως ξεκίνησε σχετικά νωρίς από τη ράμπα καθώς δεν τον πρόλαβαν οι δυνατοί άνεμοι και η βροχόπτωση που εμφανίστηκαν στη συνέχεια. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Γερμανός Μαξιμιλιάν Σάσαμαν και το χάλκινο ο συμπατριώτης του Λέναρντ Κάμα.
Στην ατομική χρονομέτρηση εφήβων ο Γερμανός Λίο Άπελτ ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου νικώντας δύο Αμερικανούς, τους Άντριεν Κόστα και Μπράντον ΜακΝάλτι που τερμάτισαν στη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα.
Αμερικανίδες όμως κυριάρχησαν στην ατομική χρονομέτρηση νεανίδων. Η Κλόι Ντάιγκερτ αναδείχθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια και στο βάθρο την ακολούθησε η Έμα Γουάιτ. Την τρίτη θέση κατέλαβα η Άννα Λιζ Χαλ από την Αυστραλία.

Συνέχεια με αντοχή και ελληνικό χρώμα
Η αγωνιστική δράση συνεχίζεται αύριο με την αντοχή νέων ανδρών και νεανίδων. Ο Στέλιος Φαραντάκης θα εκπροσωπήσει για τρίτη φορά τα ελληνικά χρώματα σε παγκόσμιο πρωτάθλημα στοχεύοντας σε όσο το δυνατόν καλύτερη παρουσία. Το Σάββατο θα πραγματοποιηθεί η αντοχή εφήβων και γυναικών και η αυλαία θα πέσει την Κυριακή με τη αντοχή ανδρών στην οποία θα πάρει μέρος ο Τζωρτζάκης.