ΑμεΑ

Τη νίκησε η κούραση

Προσπάθησε αλλά δεν είχε τις δυνάμεις η Εθνική ομάδα μπάσκετ με αμαξίδιο απέναντι στην διοργανώτρια Πορτογαλία χάνοντας με το εμφατικό 34-58.

του Αριστομένη Νικολόπουλου

Η Εθνική μας ομάδα μετά την μεγάλη νίκη επί της Σερβίας με ανατροπή φάνηκε να μένει από καύσιμα. Στον εναρκτήριο αγώνα της τέταρτης μέρας του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος τρίτης κατηγορίας που τελείωσε πριν από λίγα λεπτά η ελληνική ομάδα μπήκε στον αγώνα αρκετά κουρασμένη μην μπορώντας να ανταποκριθούν στον γρήγορο ρυθμό που επέβαλαν οι Πορτογάλοι και με έλλειψη καθαρού μυαλού κατάφεραν να ατυχούν μόλις 8 πόντους στο πρώτο ημίχρονο με το σκορ να είναι στο 33-8. Η ομάδα της Πορτογαλίας εμφανίστηκε στο δεύτερο μέρος με αρκετές αλλαγές και έτσι κατάφερε η ελληνική ομάδα να ρίξει την διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο με το επιμέρους σκορ να είναι 12-5 υπέρ μας. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και ήρθε το τελικό σκορ 34-58 (6-19,214,12-5,14-20).
Η χώρα μας έχει έναν αγώνα ακόμα απέναντι στην Βοσνία Ερζεγοβίνη, θα πραγματοποιηθεί αύριο το μεσημέρι, χωρίς ιδιαίτερη βαθμολογική σημασία καθώς θα αγωνιστεί για τις θέσεις 5 έως 6 με πιθανότερο αντίπαλο την Σερβία.
Ελλάδα (Γιώρας) Γιάννης Χαλδαίος, Αποστόλης Μουμτζόγλου 14π. 1ριμπ., Γιώργος Τσαουσίδης 1ριμπ., Παναγιώτης Κότσαρης 4π., 3ριμπ., 1ας., Χρήστος Μαρτσάκης 2π., 10ριμπ., Γιώργος Παπαδόπουλος 2π., 1ριμπ., Μιχάλης Χατζηδημητρίου, Παναγιώτης Κοντογιάννης 1ριμπ., Σπύρος Κεφαλάς 1ας., Δημήτρης Βάσσης, Διονύσης Χριστοδούλου 2π., 2ριμπ., Περικλή Τσαπανίδη 10π., 4ριμπ.