Τι θα δούμε στις 200γ. μεικτή με τον Βαζαίο

Με τη συμμετοχή του Ανδρέα Βαζαίου θα πραγματοποιηθούν αύριο Πέμπτη οι προκριματικοί των 200γ. μεικτής ατομικής στο NCAA. Ο Έλληνας κολυμβητής ήταν ο νικητής στο αγώνισμα στο περιφερειακό πρωτάθλημα, ενώ με 1:41.25 έχει τον δεύτερο καλύτερο χρόνο στο entry list.

του Στέφανου Σουλιώτη

Οι έξι πρώτοι από τους 73 αθλητές του αγωνίσματος έχουν χρόνο κάτω από 1:42. Παράλληλα οι κούρσες θα γίνουν με τη συμμετοχή των επτά εκ των οκτών κολυμβητών που μπήκαν πέρυσι στον τελικό των 200γ. μεικτής στο NCAA. Τον δέκατο καλύτερο χρόνο (1:42.35) στο φετινό entry list έχει Γουίλιαμ Λίκον. Ωστόσο είναι κάτοχος της δεύτερης καλύτερης επίδοσης όλων των εποχών και επιπλέον δείχνει σταθερή βελτίωση καθώς το 2014 ήταν στον τελικό Β, το 2015 στον τελικό Α και πέρυσι αναδείχθηκε πρωταθλητής. Ο κολυμβητής του πανεπιστημίου του Τέξας ξεκίνησε αργά της σεζόν αλλά έδειξε σε καλή κατάσταση στο περιφερειακό πρωτάθλημα. Τον κορυφαίο χρόνο στο entry list έχει ο Άντριου Σέλισκαρ (1:41.24). Η επίδοση του 20χρονου που πέρυσι κολύμπησε σε τρεις τελικούς, αποτελεί ατομικό του ρεκόρ. Με τον ενδέκατο χρόνο θα συμμετάσχει ο Ράιαν Μέρφι (1:42.40) ο οποίος πέρυσι τερμάτισε τρίτος με επίδοση 1:40.27. Τα βλέμματα θα πέσουν και στον ασημένιο Ολυμπιονίκη (στα 400μ. μεικτή) Τσέιζ Κάλιζ που βρίσκεται ακριβώς πίσω από τον Βαζαίο με 1:41.26. Πέρυσι η όγδοη θέση που έδωσε το εισιτήριο για τον τελικό έκλεισε στο 1:42.15. Το έργο του Βαζαίου δε θα είναι εύκολο αλλά με μία επίδοση κοντά στο ατομικό του ρεκόρ θα συγκεντρώσει πολλές πιθανότητες για να μπει στην οκτάδα.