ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Τίτλοι τέλους με χρυσό μετάλλιο για τον «Σπάρτακο»

Λίγους μήνες πριν αποσυρθεί από την ενεργό δράση ο Φαμπιάν Καντσελάρα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην ατομική χρονομέτρη του Ολυμπιακού τουρνουά ποδηλασίας. Ασημένιο ο Τομ Ντιμουλάν, χάλκινο ο Κρις Φρουμ.

του Στέφανου Σουλιώτη

Το δεύτερο χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο στην πλούσια καριέρα του πανηγυρίζει εδώ και λίγη ώρα ο Φαμπιάν Καντελάρα. Με χρόνο 1:12:15 ο 35χρονος Ελβετός αποδείχθηκε ταχύτερος όλων στην ατομική χρονομέτρηση. Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στην ίδια διαδρομή που φιλοξενήθηκε η αντοχή το περασμένο Σάββατο. Ωστόσο αυτή τη φορά οι αθλητές έπρεπε να καλύψουν δύο στροφές κατά μήκος της περιοχής Γκρούμαρι στην Κόπα Καμπάνα. Το συνολικό μήκος της διαδρομής έφτανε τα 54,6χλμ και περιελάμβανε ανάβαση 6,8χλμ. Ο αγώνας έγινε υπό βροχερές καιρικές συνθήκες που όμως δε στάθηκαν ικανές για να εμποδίσουν τον Καντσελάρα να πιάσει αφήσει πίσω τους αντιπάλους του.
Ο «Σπάρτακος» πήρε μέρος για τέταρτη φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Η πρώτη ήταν στην Αθήνα, ακολούθησε το Πεκίνο και στη συνέχεια το Λονδίνο. Μάλιστα το 2008 αναδείχθηκε για πρώτη φορά χρυσός Ολυμπιονίκης στην ατομική χρονομέτρηση. Ο Καντσελάρα θα αποσυρθεί από την ενεργό δράση στο τέλος της χρονιάς έχοντας γράψει τη δική του ιστορία στην ποδηλασία. Το βιογραφικό του περιλαμβάνει μεταξύ άλλων επτά νίκες σε ετάπ Γύρου της Γαλλίας, τρεις νίκες στο Παρίσι-Ρουμπέ, τρεις στον Γύρο της Φλάνδρας και τέσσερις νίκες σε παγκόσμια πρωταθλήματα ατομικής χρονομέτρησης.
Φαβορί πριν από τον αγώνα στο Ρίο ήταν ο Κρις Φρουμ και ο Τομ Ντιμουλάν. Ωστόσο αναφορικά με τον Βρετανό το ζήτημα ήταν αν θα βρισκόταν σε καλή κατάσταση αυτές τις ημέρες αφού ταξίδεψε στη Βραζιλία μόλις δύο εβδομάδες μετά τη νίκη του στον Γύρο της Γαλλίας. Σχετικά με τον Ντιμουλάν, ο Ολλανδός είχε εγκαταλείψει τον Γύρο λόγω τραυματισμού και ήταν αμφίβολος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Ωστόσο και οι δύο ανέβηκαν στο βάθρο. Ο Ντιμουλάν κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο καθώς ήταν 47 δευτερόλεπτα πιο αργός από τον «Σπάρτακο», ενώ ο Φρουμ κατέκτησε το χάλκινο. Είναι το δεύτερο Ολυμπιακό μετάλλιο για το Φρουμ μετά το χάλκινο που κατέκτησε στο ίδιο αγώνισμα στο Λονδίνο το 2012.
Τα αποτελέσματα

1. Φαμπιάν Καντσελάρα (Ελβετία) 1:12:15

2. Τομ Ντιμουλάν (Ολλανδία) +00:47

3. Κρις Φρουμ (Βρετανία) +01:02

Έγραψε ιστορία η Άρμστρονγκ
Το πρώτο χρυσό μετάλλιο της ημέρας δόθηκε στη νικήτρια της ατομικής χρονομέτρης των γυναικών. Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε πριν από εκείνον των ανδρών και οι αθλήτριες έπρεπε να καλύψουν, κατά μήκος της Κόπα Καμπάνα, απόσταση 29,9χλμ. Η Κριστίν Άρμστρονγκ η οποία αύριο Πέμπτη συμπληρώνει το 43ο έτος της ηλικίας δεν προβληματίστηκε από τη βροχή και κατάφερε να υπερασπιστεί το χρυσό μετάλλιο που είχε κατακτήσει στο Λονδίνο το 2012. Η Άρμστρονγκ έφτασε συνολικά τις τρεις νίκες στο ίδιο αγώνισμα αφού κατέκτησε το πρώτο χρυσό στο Πεκίνο το 2008. Έτσι μαζί με την Μπόνι Μπλερ είναι μέχρι στιγμής οι μοναδικές Αμερικανίδες που έχουν τρία Ολυμπιακά χρυσά στο ίδιο αγώνισμα, με την υποσημείωση πως η Μπλερ πήρε μέρος σε χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες. Η Άρμστρονγκ (απλή συνωνυμία με τον συμπατριώτη της Λανς Άρμστρονγκ) ήταν η μεγαλύτερη σε ηλικία αθλήτρια από τις 25 που ανέβηκαν στη ράμπα της εκκίνησης. Όταν τερμάτισε και είδε πως ο χρόνος που είχε κάνει της έδινε το χρυσό μετάλλιο έπεσε στο έδαφος και στη συνέχεια αγκάλιασε τον πεντάχρονο γιο της ξεσπώντας σε κλάματα. Η Άρμστρονγκ είχε αποσυρθεί από την ποδηλασία μετά το Λονδίνο το 2012, αλλά επέστρεψε το 2015. Ξεκίνησε την ενασχόλησή της με το τρίαθλο όμως στράφηκε στην ποδηλασία το 2001 όταν διαγνώσθηκε με οστεοαρθρίτιδα και στα δύο της ισχία. Τη δεύτερη θέση στην ατομική χρονομέτρηση του Ρίο κατέλαβε η Ρωσίδα Όλγα Ζαμπελίνσκαγια και την τρίτη η Ολλανδέζα Άννα Βαν ντε Μπρέγκεν η οποία πριν από λίγες ημέρες είχε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στην αντοχή.