ΠΑΛΗ

ΤΙΡΑΝΑ 2023: Χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο Κ23 ο Κοσόνοφ!

Ο Αζαμάτ Κοσόνοφ χάρισε στην Ελλάδα το πρώτο της μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης Κ23 που διεξάγεται στα Τίρανα της Αλβανίας.

Στο αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο της κατηγορίας των 125 κιλών της ελευθέρας πάλης, ο Κοσόνοφ κλήθηκε να αντιμετωπίσει το Ρώσο Αμπντουλά Κουρμπάνοφ (αγωνίζεται ως ανεξέρτητος) και τελικά επικράτησε 5-4 για να πάρει το χάλκινο μετάλλιο.
Ο αγώνας για το χάλκινο μετάλλιο ξεκίνησε με τον Κοσόνοφ να ελέγχει το ματς και να προηγείται 1-0, μετά από παρατήρηση που δέχθηκε ο Κουρμπάνοφ. Στη συνέχεια ο Κοσόνοφ κέρδισε 4 πόντους μετά από φοβερή λαβή και πήγε στην ανάπαυλα με το υπέρ του 5-2, καθώς ο Κουρμπάνοφ μείωσε.
Στο δεύτερο μισό ο αθλητής του δις Ολυμπιονίκη Αμιράν Καρντάνοφ προσπάθησε να «παίξει» με το χρόνο και να διατηρήσει το υπέρ του σκορ και δικαιώθηκε. Βρέθηκε μία φορά πεσμένος στην παλαίστρα και με το τελικό 5-4 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο και έγραψε τη δική του ιστορία.
Να θυμίσουμε ότι ο 23χρονος νίκησε στα προκριματικά 9-0 τον Σόλομον Μανασβίλι από τη Γεωργία, ενώ στη συνέχεια επικράτησε του Βούλγαρου Γκεόργκι Βεντσισλάβοφ Βέλεβ από τη Βουλγαρία με τεχνική υπεροχή. Στα ημιτελικά έχασε 4-2 από τον Αμερικανό Έιβερι Χέντρικσον για να καταλήξει στον «μικρό» τελικό.
Εν τω μεταξύ ο Θεοχάρης Κουγιουμτσίδης έχασε 9-0 από τον Ιάπωνα Γιοσινοσούκε Αουάγκι, ωστόσο μπήκε στα ρεπεσάζ, καθώς ο αντίπαλός του πέρασε στον τελικό. Ο Έλληνας πρωταθλητής θα αντιμετωπίσει τον Ναρέκ Ποχοσιάν από την Ουκρανία, ενώ αν κερδίσει θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια τον Μπουράκ Σινίν από την Τουρκία. Στον μικρό τελικό περιμένει ήδη ο Γκιόργκι Ελμπακίτζε από τη Γεωργία.