Τίτλος Νο92 για τον Τζόκοβιτς, ισοφάρισε τον Ναδάλ!

Τι και αν βρέθηκε πίσω στο σκορ και χρειάστηκε να σώσει και ματς πόιντ, ο Νόβακ Τζόκοβιτς παραμένει ο κορυφαίος τενίστας σε επιτυχίες στην Αυστραλία και ένα χρόνο από την άρνηση εισόδου στη χώρα, επιστρέφει κατακτώντας τον πρώτο τίτλο του 2023.

της Αλεξάνδρας Καραμπουρνιώτη

O φορμαρισμένος Σεμπάστιαν Κόρντα έβαλε δύσκολα στον «βασιλιά» της Αυστραλίας στον τελικό του 250αρι τουρνουά της Αδελαΐδας. Ο Αμερικάνος τενίστας πήρε το πρώτο σετ 7-6 και αγγίζοντας τη νίκη με τσάμπιονσιπ ποιντ στο 6-5 του δεύτερου σετ. Ο Σέρβος όμως έδειξε για άλλη μια φορά την τεράστια κλάση του. Έσωσε το ματς πόιντ, πήρε το σετ 7-6 για να ισοφαρίσει σε 1-1 και στο τρίτο σετ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο του. Το κέρδισε 6-4, έκανε το 2-1 και πρόσθεσε άλλον έναν τίτλο στο βιογραφικό του για να φτάσει τους 92 στην καριέρα του σε επίπεδο ATP tour!
Ο Τζόκοβιτς ισοφάρισε τον Ράφα Ναδάλ στην 4η θέση που επίσης έχει 92 τίτλους και υπολείπεται μόλις δύο του Ιβάν Λεντλ που βρίσκεται στην τρίτη θέση με 94 τίτλους. Τζίμι Κόνορς (109) και Ρότζερ Φέντερερ (103) είναι οι μόνοι που έχουν ξεπεράσει τους 100, κάτι που δεν αποκλείεται να πετύχει μέσα στο 2023 ο Σέρβος.