Παγκόσμιο πίστας: Τρίτο χρυσό για τον Λαβρίεσεν

Η πέμπτη ημέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος ποδηλασίας πίστας στο Ρουμπέ έκλεισε με την επικράτηση του Ολλανδού Χάρι Λαβρίεσεν για τρίτη σερί φορά  στο ατομικό σπριντ ανδρών.

Για τρίτη συνεχόμενη φορά, ο Χάρι Λαβρίεσεν κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ατομικό σπριντ ανδρών σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, επικρατώντας στον τελικό του συμπατριώτη του Τζέφρι Χόνγκλαντ. Ο Γάλλος Σεμπαστιάν Βιγιέρ νίκησε τον Γερμανό Στέφαν Μπέτισερ στην μάχη για το χάλκινο μετάλλιο. Η Ολλανδία κυριάρχησε σε όλα τα αθλήματα του σπριντ ανδρών. Τρίτο χρυσό στο φετινό παγκόσμιο για τον 24χρονο Ολλανδό, ο οποίος γράφει την δική του ιστορία όπως και η 21χρονη Γερμανίδα Λέα Φρίντιχ, η οποία επικράτησε το γυναικείο κέιριν (11.189) και πήρε τον πέμπτο της παγκόσμιο τίτλο. Στην δεύτερη και τρίτη θέση βρέθηκαν η Γιαπωνέζα Μίνα Σάτο και η Ρωσίδα Γιάνα Τιστσένγκο αντίστοιχα.

Η Βελγίδα Λότε Κοπέτσκι είναι η νικήτρια στον αγώνα πόντων των γυναικών με 76 πόντους, ενώ αυτό είναι το τρίτο της φετινό μετάλλιο μετά τα δύο ασημένια στον αποκλεισμό και στο όμνιουμ. Στην δεύτερη και τρίτη θέση τερμάτισαν η Βρετανίδα Κέιτι Άρτσιμπαλντ με 72 πόντους και η Ολλανδέζα Κίρστεν Βίλντ με 60 πόντους.

Ο Ελία Βιβιάνι χάρισε το τέταρτο χρυσό και δέκατο μετάλλιο συνολικά στην Ιταλία μετά την νίκη του στο αγώνα εγκατάλειψης των ανδρών, με δεύτερο να είναι ο Πορτογάλος Ιούρι Λειτάο και τρίτο τον Σεργκεί Ροστόβτσεφ. Η Δανία ήταν η νικήτρια στο μάντισον ανδρών με 68 πόντους μετά το χρυσό στο Τόκιο, με την Ιταλία να είναι δεύτερη με 64 πόντους και το Βέλγιο να είναι τρίτο με 62 πόντους.