ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ

Το απόλυτο σε προκρίσεις τελικών

Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα συγχρονισμένης κολύμβησης νεανίδων που διεξάγεται στο Βελιγράδι, η Εθνική ομάδα τα πηγαίναι περίφημα καθώς έχει το απόλυτων των προκρίσεων μέχρι στιγμής, στους τελικούς των αγωνισμάτων.

Στο κόμπο, η ελληνική ομάδα ήταν πολύ καλή και πήρε την πρόκριση στον τελικό ως 5η. Οι Μαρία Ελένη Αρμάου, Ιφιγένεια Δίπλα, Ιλιάνα Καμπούτση, Ειρήνη Καββάλου, Βασιλική Κοφίδη, Όλγα Κουργιαντάκη, Νικολέτα Παπαγεωργίου, Άννα Μαρία Ταξοπούλου, Δήμητρα Τσιαντή, Γεωργία Βασιλοπούλου βαθμολογήθηκαν με 84,1667β. και έμειναν πίσω από την 4η Ιταλία για λίγο (περίπου μισό του βαθμού). Την πρώτη θέση στον προκριματικό του κόμπο πήρε η Ρωσία με 90,0333β., τη δεύτερη η Ουκρανία με 87,8333β. και την τρίτη η Ισπανία με 86,3333β. Ο τελικός του Κόμπο θα γίνει την Κυριακή (25/6), στο φινάλε των αγώνων.

Στον τελικό και η Αρμάου
Το… σερί των προκρίσεων σε τελικούς συνεχιστηκε από τη Μαρία Ελένη Αρμάου. Η πρωταθλήτριά μας από το Ηράκλειο βαθμολογήθηκε με 81,0667 βαθλούς για την εκτέλεση του προγράμματός της και κατετάγη 7η ανάμεσα σε 23 συμμετοχές και προσδοκά ακόμα καλύτερη κατάταξη στον τελικό.
Την πρώτη θέση στον προκριματικό του Σόλο κατέκτησε η Ρωσίδα Τατιάνα Γκαϊντάι (88,6000β.), τη δεύτερη η Ουκρανή Μάρτα Φιέντινα (87,1333β.) και την τρίτη η Ιταλίδα Ενρίκα Πίκκολι (85,1333β.).